11 Aralık 2016 Pazar

FETÖ/PYD Soruşturmasında Asker Şahısların Yargılanması!

FETÖ/PYD soruşturmasında darbecilerin yargılanması nasıl olacak? OHAL süresince gözaltı süreleri kaç gün olacak? FETÖ/PYD soruşturmasında asker şahısların soruşturması neye göre yapılacak? FETÖ/PYD soruşturmasında asker şahıslar hangi kanuna göre kim tarafından sorgulanacak? FETÖ/PYD soruşturmasında ceza alan asker şahıslar hangi cezaevinde kalacaklar?

25 Temmuz 2016 Pazartesi 22:15
Bu haber 1195 kez okundu
FETÖ/PYD Soruşturmasında Asker Şahısların Yargılanması!

Başbakan Binalı YILDIRIM tarafından TBMM’ye sunulan ve Resmi Gazetede yayınlanarak yasalaşan Olaganüstü Hal döneminde yargılama usullülerinin aşağıdaki şekilde gerçekleştirileceği belirtilmektedir;

Gözaltı Süreleri:
   
Olağanüstü döneminde yürütülen soruşturmalarda uygulanacak gözaltı süresi özel olarak belirlenmektedir. Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını düzenleyen Anayasanın 19 uncu maddesinin altıncı fıkrasında, olağan dönemler için belirlenen gözaltı sürelerinin olağanüstü hal dönemlerinde uzatılabileceği hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda yapılan düzenlemeyle, gözaltı süresi, şüphelinin yakalama yerine en yakın hakim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren otuz günü geçmeyecektir. Böylelikle, olağanüstü hal ilan edilmesine sebep olan olaylarla bağlantılı soruşturmaların daha etkin ve sağlıklı biçimde yürütülmesi amaçlanmaktadır.

Askerlerin Yargılanmaları

   Olağanüstü hal süresince yakalanan asker kişilerin adli kolluk görevlilerine teslim edilmeleri ve bu kolluk görevlilerince nezaret altında tutulmaları öngörülmektedir. Düzenlemeyle, 211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunun 92 nci  ve 93 üncü maddeleri ile 353 sayılı Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargılama Usülü Kanununun 80’inci maddesinde asker kişilerin işledikleri suçlar bakımından öngörülen kurala istisna getirilmektedir.

Soruşturmaları Adli Kolluk Görevlilerinin Yapması:

     Olaganüstü halin uygulandığı dönem içinde yürütülen soruşturmalar kapsamında, görev ve unvan ayrımı yapılmaksızın kamu görevlileri de dahil olmak üzere bütün şüpheli, mağdur vetanık ifadelerinin adli kolluk görevlileri tarafından da alınabileceği hüküm altına alınmaktadır.

Cezaların Normal Cezaevlerinde İnfaz Edilmesi:

     Maddede belirtilen suçlar bakımından asker kişiler hakkında yargı mercilerine verilen tutukllama kararlarının, askeri tutukevleri dışındaki ceza infaz kurumlarında yerine getirilmesi zorunlu tutulmaktadır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV