27 Nisan 2018 Cuma

Ekonomide Dönüşüm Programının Detaylarında Neler Var?

Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun açıkladığı Ekonomide Dönüşüm Proğramına göre; enerji üretim tesislerindeki malzemelerin yurt içinde üretilmesi sağlanacağı, girişimcileri desteklemek için fon kurulacağını, yerli firmaların kamu ihalelerinden daha fazla pay alması sağlanacağı, güneş ve jeortormal kaynaklara önem verileceğini, akıllı ulaşımı yaygınlaştırılacağını, tarımda sulamanın etkin hale getirilmesini, aşıların yurt içinde üretileceğini, ulaşımda düzenlemeye gidileceğini, okul servislerinin kaldırılacağını…


06 Kasım 2014 Perşembe 23:47
Bu haber 758 kez okundu
Ekonomide Dönüşüm Programının Detaylarında Neler Var?
 Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun yaptığı açıklamaya göre;

İthalata Olan Bağımlılığın Azaltılması: Madenciliği yurtiçinde faaliyet alanı olmaktan çıkaracağız.7 tedarik stratejisini güncelleyeceğiz. Sanayi stratejisini revize edeceğiz. Enerji üretim tesislerindeki techizatın yurt üretilmesini destekleyeceğiz. Belli bölgelere yeni teşvik paketleri hazırlayacağız. Elektrikli araçları teşvik edeceğiz. Tohumculuk yetiştirme kapasitemizi arttıracağız. Serbest bölgelerin cazibesini arttıracağız. Üniversite sanayi işbirliğini arttıracağız. Dış ticaret açığının GSYH’ya oranı yüzde 9,9 seviyesine çekilecek.

Öncelikli Teknoloji Alanlarında Ticarileştirme: Prototip geliştirme süreçlerini destekleyeceğiz. Araştırma merkezlerini özel sektöre açacağız. Girişimcileri desteklemek için bir fon kuracağız. Yenilikci girişimciler için kredi garanti merkezleri kuracağız. Enerji, sağlık, havacılık ve uzay başta olmak üzere kümelenme çalışmalarını destekleyeceğiz: Bu yolla öncelikli sektörlerdeki markalarımızı arttıracağız. İmalat sanayii üretim ve ihracatında öncelikli sektörlerin payı arttırılacak. Nitelikli araştırmacı yetiştirilecek ve özel sektörde istihdam edilecek. Araştırma merkezi, kuluçka, hızlandırıcı, teknoloji ve yenilik merkezlerinin artırılıp, yenilikçi girişimciliğin geliştirilecek ve teknoloji transfer ara yüzlerinin artırılmasına imkan tanınacak.

Kamu Alımları Yoluyla Teknoloji Geliştirme ve Yerli Üretim: Kamu ihale kanununda değişiklik yapacağız. Yerli tedarik modelleri geliştireceğiz. Yerli firmalarında kamu ihalelerinden daha fazla pay almasını sağlayacağız. Yüksek teknoloji sektörlerinde uluslararası alanda markalaşma sürecinin desteklenecek. Kamu tedarik sistemi yoluyla Ar-Ge harcamalarının arttırılması sağlanacak.

Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretim: Arama ve Ar ge çalışmalarına ivme kazandıracağız. Güneş ve jeotermal gibi kaynaklarımızı geliştireceğiz. 2018'de enerjide yerli kaynak kullanımını yüzde 30'a çıkarmayı planlıyoruz.

Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi: Enerji kullanımı konusunda bilincini arttıracağız. Enerji performansını yaygınlaştıracağız. Akıllı ulaşımı yaygınlaştıracağız. Bu konuda KOBİ'lere destek vereceğiz. Kamu binalarındaki enerji tüketimi yüzde 10 düşürülecek.

Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi: Mevcut sulama tesislerinin rehabilitasyonu gerçekleştirilecek. Arazi toplulaştırma çalışmalarına hızla devam edeceğiz. Kapasite genişletme çalışmalarını yürüteceğiz. Modern sulama sistemlerin geliştireceğiz. Modern sulama tesisi sayısını her yıl yüzde 10 arttıracağız. DSİ tarafından geliştirilen sulama tesislerinde, su tasarrufu sağlayan tarla içi modern sulama yöntemlerinin payı yüzde 20’den yüzde 25’e yükseltilecek. DSİ sulamalarında yüzde 62 olan sulama oranının yüzde 68’e, yüzde 42 olan sulama randımanının ise yüzde 50’ye çıkarılması öngörülüyor.

Sağlık Endüstrilerinde Yapısal Dönüşüm: Türkiye sağlık enstitüsünü kuracağız. yerli ilaç ve cihaza destek vereceğiz. Plazma ürünleri ve aşıların yurt içi üretimini geliştireceğiz. Üniversite sanayi işbirliğini arttıracağız. Yurtiçi tıbbi cihaz ve tıbbi malzeme ihtiyacının yüzde 20’sinin, ilaç ihtiyacının ise değer olarak yüzde 60’ının yerli üretimle karşılanması planlanıyor.

Sağlık Turizminin Geliştirilmesi: Hedef ülke bazlı eylem planları oluşturacağız. Bu alanda teşvik sistemlerini sadeleştireceğiz. Gerekli fiyat düzenlemesini yapacağız. Yurt dışı tanıtım çalışmalarının kapsamını geliştireceğiz. Termal turizmde 100.000 yatak kapasitesi, 1,5 milyon turist sayısı ve 3 milyar dolar gelir hedeflenirken, medikal turizmde ise dünyanın ilk 5 destinasyonu içerisinde olunması öngörülüyor

Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm: Lojistik koordinasyon kurulu kuracağız. İlk defa lojistik master planı hazırlayacağız. Lojistik veri tabanı oluşturacağız. demiryolu bağlantısını güçlendireceğiz. Kent içi ulaşımı ulusal lojistik planı ile uyumlaştıracağız. Gümrüklerde tek pensere sistemini tamamlayacağız. Liman kapasitesini arttıracağız. Türkiye’nin lojistikteki uluslararası konumu güçlendirilecek. Nihai ürünlerin tüketim pazarlarına ulaşım süreleri kısaltılacak.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV