11 Aralık 2016 Pazar

BM Kırbaçlanmanız İran Yasalarına Uygun Dedi İranlı Kızlar Yıkıldı!

İran’da küçük yaşta babalarının zoruyla evlendirilen ve daha sonra annelerinin kendilerini kurtarması sonucu eşlerinden ayrılan iki kız kardeş annelerinin yanında eğitim aldıktan sonra müzikle ilgilenmeye başladıkları, aldıkları müzik eğitimi sonucunda grup kurarak özel gecelerde müzik icra ettikleri akabinde hazırladıkları müzikleri klip çekerek sosyal medyada paylaşmaları üzerine İran ülkesinin yasalarına göre kırbaçla cezalandırılmaları üzerine mülteci statüsünden yararlanmak üzere kaçarak Türkiye’ye geldikleri.

05 Ekim 2014 Pazar 09:16
Bu haber 494 kez okundu
BM Kırbaçlanmanız İran Yasalarına Uygun Dedi İranlı Kızlar Yıkıldı!
 Başkent Ankara'da 2 yıldır geçici sığınmacı statüsünde yaşayan genç kızların, mülteci olma mücadelesi de, BM'in kararıyla hüsrana dönüştü.

BM BU KONUDA SESSİZ

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Birleşmiş Milletler Türkiye temsilciliği, genç kızların mülteci olarak üçüncü bir ülkeye gitme taleplerini reddetti. Büyük düş kırıklığına uğrayan kardeşlerin nihayet umudu, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'ne yaptıkları itiraz. İtiraz dilekçesinde, "Bugün İran'a dönersek 74 kırbaç ve bir yıllık hapisle cezalandırılacağız. Ülkeyi terk ettiğimiz için de ceza alacağız. Tek suçumuz, evrensel bir yeri olan müzik ile uğraşmamız ve paylaşmamız. Uluslararası sözleşmeler, adam hakları beyannameleri dikkate alınarak mülteci statüsüne kabul edilmeyi talep ediyoruz" söylediler. Bilgi almak üzere aranan Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilciliği'ndeki yetkililer de, mültecilik taleplerinin kabul edilmemesi konusunda izah yapmadı.

Birleşmiş Milletler, İranlı kızkardeşlerin mültecilik taleplerini reddetme gerekçesinde özetle şunları dedi: "... Evet kaçıyorsunuz, korkuyorsunuz. Size inanıyoruz, ancak aldığınız ceza Mülteci Hukuku'na girmiyor. Siz zulümden, işkenceden, orantısız bir cezadan kaçmıyorsunuz. 1951 Cenevre Sözleşmesi'nde belirlenen dini, siyasi ve ideolojik, hususi sosyal bir gruba bağlı olma, ulusal ve ırki nedenlerden bir zulüm de laf konusu değil. Siz zulümden değil kanundan kaçıyorsunuz, alacağınız ceza kanuni bir cezadır..." açıklaması İran'lı kızkardeşleri hüsrana uğrattı.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV