06 Aralık 2016 Salı

Almanlardan Irak'a yasadışı silah sevkiyatı

Alman silah firması SIG Sauer 2005 tarihinde ihracat izni almadan Irak'a silah sattı.

10 Eylül 2014 Çarşamba 14:44
Bu haber 608 kez okundu
Almanlardan Irak'a yasadışı silah sevkiyatı
 

Alman silah üreticisi SIG Sauer’in 2005 yılında Irak’a yasadışı olarak  ihracat izni almadan silah sattığı ortaya çıktı.Habere göre,silahların sevkiyatı SİG Sauer'in Amerikadaki firmasıSig Arms üzerinden gerçekleştirildi.Kuzey Alman Radyo Televizyon Kurumu (NDR), Batı Alman Radyo Televizyon Kurumu (WDR), Süddeutsche Zeitung'un şirketin iç yazışmalarına dayandırdığı ortak haberine göre, SIG Sauer silah sevkiyatını gerekli izinleri almadan gerçekleştirdi. Bu silahlardan bir kısmının PKK'nın eline geçtiği belirtiliyor.  

Buna göre 2004 yılının aralık ayında Amerikan Ordusu'nun alımdan sorumlu makamları, Irak Ordusu'na verilmek üzere SigArms şirketine 5 bin tabanca sipariş etti. SigArms bu siparişi Alman SIG Sauer şirketine iletti. 
SIG Sauer silahların gideceği adresi bilmekle birlikte doğrudan Irak'a yapılan ihracat konusunda bir izin talebinde bulunmadı. 

Temmuz ayı başında da Alman silah şirketinin, ABD üzerinden Kolombiya'ya silah sevkiyatı yapmak için yetkilileri yanılttığı ileri sürülmüştü. 
SIG Sauer ayrıca gerekli izinler alınmadan Kazakistan'a silah göndermekle suçlanıyor. Kiel Savcılığı konuyla ilgili soruşturmasını sürdürüyor ve iddia nedeniyle SIG Sauer'e ihracat yasağı konmuş durumda.

Anahtar Kelimeler: Silah Sevkiyatı

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV