07 Aralık 2016 Çarşamba

2016-2017 TEOG Sınavı Puan Hesaplama Yöntemi Detaylı Anlatım!

2016-2017 TEOG puanı nasıl hesaplanacak? 2016-2017 TEOG Sınavı nasıl değerlendiriliyor? 2016-2017 TEOG yıl sonu puanı nasıl hesaplanıyor. 2016-2017 TEOG ortak sınavlarda derslerin katsayıları kaç? 2016-2017 TEOG yıl sonu başarı puanı nasıl hesaplanıyor? 2016-2017 TEOG yerleştirmeye esas puan nasıl elde ediliyor?

23 Kasım 2016 Çarşamba 14:48
Bu haber 297 kez okundu
2016-2017 TEOG Sınavı Puan Hesaplama Yöntemi Detaylı Anlatım!


2016-2017 8. Sınıf Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavıyla ilgili olarak MEB tarafından yapılan açıklamaya göre;  

TEOG Sınavının Değerlendirilmesi Nasıl Yapılıyor?

1. Ortak sınavlara katılacak olan öğrencilerin puanı tek puan türünde hesaplanacaktır.

2. Her soru eşit ağırlığa sahip olacaktır.

3. Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucuyla okutulacaktır.

4. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar hesaplanacaktır.

5. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

6. Dönem puanı hesaplamasında kullanılacak olan sınav puanı; [(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü ile hesaplanacaktır.

7. 8’inci sınıfta her dönem için uygulanan ortak sınavlar sonucunda yapılan hesaplama ile o döneme ait ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı bulunur. Her iki dönem puanının aritmetik ortalaması; ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur ve yerleştirmeye esas puanda kullanılır.

8. Salon görevlilerince kopya çektiği tespit edilen öğrencilerin, kopya sonucu iptal edilen o dersin sınavı puanla değerlendirilmez. Ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınır.

9. Engelinden veya başka bir sebepten dolayı herhangi bir dersten muaf olan öğrencilerin ortak sınav puanı, yıl sonu başarı puanı hesaplamasındaki usullere uygun olarak hesaplanacaktır. Tüm hesaplamalar virgülden sonra dört basamağa kadar yapılacaktır.

10. Soru iptali olması durumunda ilgili soru o ders sınavına katılan bütün öğrenciler için doğru kabul edilerek değerlendirilecektir.

Yıl Sonu Başarı Puanı Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

Ortak Sınavlarda Derslerin Ağırlık Katsayıları Kaç?

 Ortak sınavlarda sınavı yapılan derslerin ağırlık katsayıları aşağıda yer almaktadır.


 
Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Hesaplaması Nasıp Yapılıyor?

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

Yerleştirmeye Esas Puanın Hesaplanması Nasıl Yapılıyor?

Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacağı açıklanmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV