06 Aralık 2016 Salı

Feribot Faciasında, Mürettebata Ceza Yağdı!!!

Güney Kore'de geçtiğimiz nisan ayında çoğu öğrenci 304 kişinin yaşamını yitirdiği feribot kazasında sona gelindi .İçinde kaptan ve feribot mürettabatının bulunduğu 14 kişiye mahkenme tarafından hapis cezası verildi. Güney Kore Başbakanı kazaya yapılan müdahalenin yetersiz olduğunu kabul etmiş kazada ölenlerin ailelerinden özür dileyerek istifasını sunmuştu.Kazada ölen 9 kişinin cesedine hala ulaşılamadı.

11 Kasım 2014 Salı 09:38
Bu haber 410 kez okundu
Feribot Faciasında, Mürettebata  Ceza Yağdı!!!
Güney Kore'de geçtiğimiz Nisan ayında batan ve içinde öğrencilerin olduğu feribot kazasında ,feribotun kaptanı 36 yıl hapse mahkum edildi.Feribot faciasında 304 kişi hayatını kaybetmişti.Feribot kaptanının yolcuları tahliye etmeden feribottan ayrıldığı iddaa edilmişti. Kaza sonrasında başbakanda istifasını sunmuştu.

 Güney Kore'de nisan ayında batan ve çoğu öğrenci 304 kişiye mezar olan Sewol feribotunun kaptanı, 36 yıl hapse mahkum edildi. 

Yonhap haber ajansı, ülkenin güneyindeki Gwangju Bölge Mahkemesi'nin kaptan Lee Joon-seok'un görevini ihmal ettiğine ve  yolcularını ölüme terk ettiğine hükmederek 36 yıl hapis cezası verdiğini duyurdu.  Mahkeme heyeti, savcılar tarafından Lee'ye yöneltilen cinayet suçlamasını geri çevirdi. 

Feribotun baş makinisti 30 yıl hapse mahkum edilirken, mürettebattan 13 kişi de beş ile yirmi yıl arasında değişen cezalar aldı. Feribot personelinin, bir hafta içinde verilen cezaları temyiz etme hakkı bulunuyor. 

Ülkenin güneyindeki Incheon kentinden turistik Jeju Adası'na giden 6325 ton ağırlığındaki Sewol feribotu, 16 Nisan'da Byungpoong Adası'nın 20 kilometre açığında sahil güvenliğe yardım çağrısı gönderdikten sonra yan yatmış ve hızla soğuk sulara gömülmüştü. Kaptan ve mürettebatın terk ettiği feribotta bulunan 325'i lise öğrencisi 476 kişiden sadece 172 kişi kurtulmuştu. Kazanın ardından başlatılan ve aylar süren arama çalışmalarında 295 kişinin cesedi bulunmuştu. Dokuz kişinin cesedine ulaşılamamıştı. Arama çalışmaları sırasında iki dalgıç da yaşamını yitirmişti. 

Halk arasında büyük tepkiye neden olan feribot kazasını "cinayet" olarak niteleyen Devlet Başkanı Park Geun-hye, kazaya ilk müdahalenin yetersiz olduğunu kabul etmiş ve özür dilemişti. Kurbanların ailelerinin, sevdiklerini korumak ve kurtarmak için yeterince çaba göstermemekle suçladığı Başbakan Chung Hong-won da istifasını sunmuştu.

Bu arada  Güney  Kore hükümeti, mahkeme kararının açıklanmasının ardından dokuz kişinin cesedini bulmak için hala devam eden arama çalışmalarına da resmen son verdi.

Anahtar Kelimeler: Güney KoreFeribotKazası

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV