18 Ekim 2018 Perşembe

Torba Kanun (Vergi Borçlarının Yapılandırılması)

Önümüzdeki günlerde TBMM'de yasalaşacak olan Torba Kanununda Vergi Borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili yapılan düzenlemede vergi borçlarının taksitler halinde yeniden ödenmesi amacıyla seçenekler yer aldı. Torba Kanunda Vergi borçlarının yapılandırılmasında yer alan maddeler aşağıda çıkartılmıştır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 9201 kez okundu
Torba Kanun (Vergi Borçlarının Yapılandırılması)

1. Yapılandırmadan yararlanmak iin Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgisine göre vergi dairesi veya belediyeye başvurulması gerekmektedir. Ayrıca; ilk taksitin Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üc aydan başlamak üzere, ikişer aylık dönemler halinde en fazla on sekiz eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir. Bir yılda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir. Taksitler kredi kartıyla da ödenebilecektir.

2. Yapılandırmaya konu alacaklarla ilgili olarak açılmış olan davalardan vazgeçilmesi ve bu alacaklarla ilgili olarak daha sonra dava açılmaması, bu kararlar ile hükmedilmiş yargılama giderleri ve vekalet ücreti bulunması halinde bunların talep edilememesi ve yapılandırma sonrası oluşan dönem borçlarının da aksatılmadan ödenmesi şartlarında yapılandırmadan faydalanılabilecektir.

3. Bazı alacakların Yeniden Yapılandırılmasını düzenleyen 6111 sayılı Kanundan yararlanma hakkı devam eden alacaklar için bu yapılandırma uygulanmayacaktır.

YASANIN KAPSAMI

1. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında;

2. 30.04.2014 tarihinden önceki dönemler,

3. Beyana dayanan vergilerde 30.04.2014 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameler,

4. 2014 yılına ilişkin 30.04.2014 tarihinden önce tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi gibi vergi alacakları,

5. 30/4/2014 tarihinden (bu tarih dahil) önce verilen askerlik, köprü ve otoyoldan kaçak geçiş, seçim, karayolu taşıma, trafik ve nüfus para cezaları,

6. Vadesi 30.04.2014 tarihinden önce olan emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve emlak vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile buna bağlı gecikme zammı,

7. Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdarelerinin vadesi 30.04.2014 tarihinden önce olan su ve atık su bedeli alacakları,

8. RTÜK tarafından verilen idari para cezaları,

9. Yukarıdaki hususlar dışında kalan ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usul Hakkında Kanun kapsamında vergi dairesince takip edilen ve vadesi 30/4/2014 tarihinden (bu tarih dahil) önce olduğu halde bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla ödenmemiş bulunan amme alacakları girmektedir.

10. Vergi aslına bağlı olmaksızın kesilmiş olan vergi cezalarının (1. Derece usulsüzlük, 2. Derece usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları)yapılandırma kapsamında % 50'si ödendiği takdirde kalan %50'sinin tahsilinden vazgeçilecektir.

11. 31/12/2013 tarihinden önce idari yaptırım kararı verilmiş olan 120 Trk Lirasının (bu tutar dahil) altında kalan idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmektedir.

12. Vergi dairelerince takip edilen ve vadesi 31/12/2007 tarihinden önce olduğu halde bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla ödenmemiş 50 Trk Lirasını aşmayan asli alacakların ve tutarına bakılmaksızın bu asıllara bağlı alacakların, aslı ödenmiş alacaklardan ise tutarı 100 Türk Lirasını aşmayanların tahsilinden vazgeçilmektedir.

13. Kanun kapsamına girmeyenler:

14. Adli ve idari para cezaları (Kapsama girenler hariç),

15. Devlet hissesi ve Devlet hakkı,

16. Şeker fiyat farkı,

17. Akaryakıt fiyat istikrar payı ve akaryakıt fiyat farkı,

18. Madenlerden alınan özel idare payı ile madencilik fonu,

19. Kılavuzluk ve römorkrculuk hizmet payları

HESAPLAMA YÖNTEMİ

1. Ödenmemiş olan kısım enflasyon oranı ile güncellenecektir.

2. Taksitle yapılacak ödemelerde yapılandırılan tutar;

3. Altı eşit taksit için (1,05),

4. Dokuz eşit taksit için (1,07),

5. On iki eşit taksit için (1,10),

6. On sekiz eşit taksit için (1,15), katsayısı ile çarpılarak taksitler halinde ödenecek tutar bulunacaktır.

7. İl zel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bteli ve kamu tüzel kişiliğine haiz kuruluşlar ise borçlarını ikişer aylık dönemler halinde 36 eşit taksitte,Genlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu ve özerk spor federasyonlarınca tescil edilmiş olan ve Türkiyede sportif alanda faaliyette bulunan spor kulüplerince ikişer aylık dönemler halinde en fazla 42 eşit taksitte (Madde 81) ödeyebilecektir. Bu durumda;

Yirmi dört eşit taksit için (1,20),

Otuz eşit taksit için (1,25),

Otuz altı eşit taksit için (1,30), katsayısı ile çarpılarak taksitler halinde ödenecek tutar bulunacaktır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV