27 Mayıs 2018 Pazar

TBMM'de Taşeron Sistemi-4c ve Atanamayan Öğretmenler Konuşuldu!

22 Aralık 2014 günü 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2013 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı görüşmelerinde TBMM’de konuşan İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, “ taşeron sistemi, 4/c’li personelin durumu ve atanamayan öğretmenlerle ilgili olarak konuşma yapmıştır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 2850 kez okundu
TBMM'de Taşeron Sistemi-4c ve Atanamayan Öğretmenler Konuşuldu!
İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ; “ tabii, diğer taraftan da personel rejiminde, kamu görevlilerinin çalıştığı kariyer ve liyakat sistemine dayalı bir kamu görevlisi sistemi tahrip edilmiştir. Taşeron, hizmet alım sözleşmesi gittikçe yaygınlaştırılmış ve şu anda sistem içinde de çok belirleyici bir noktaya gelmiştir.

Bakın arkadaşlar, 2002 yılında kamuda neredeyse taşeron yoktur, çok azdır. 2004 yılında 3.183 kişidir. Şu anda ne kadar biliyor musunuz arkadaşlar? 781 bin kişi. 781 bin kişiye çıkarmışsınız bunu.

Arkadaşlar, taşeron demek çağdaş kölelik demektir. İnsanların hiçbir güvenceleri yok, iki dudağının arasında taşeron şirket sahibinin. Asgari ücretle uzun çalışma saatleri, ikramiyesi yok, yıllık izin hakkı yok. Ee, böyle bir modeli Türkiye'de niye yaygınlaştırıyorsunuz? Cumhuriyet Halk Partisi olarak, iktidara geldiğimizde ilk yapacağımız işlerden biri, derhal kamuda taşeron çalıştırmanın engellenmesi ve kamuda çalışan taşeronların kadroya alınmasıdır. (CHP sıralarından alkışlar) Geleceğiz, bütün bunların hepsini uygulamaya koyacağız.

Arkadaşlar, 4/C'liler, geçici personele Bakın, 657 sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin (C) bendi belirliyor -23.666 kişi var şu anda- diyor ki: Bazı işler sürekli değil, sürekli olmadığı için oralarda geçici işçi çalıştırabilirsin, örneğin anketörler, örneğin güzel sanatlarda modeller. Ama siz ne yapmışsınız? Özelleştirilen kuruluştaki işçileri almışsınız, buraya doldurmuşsunuz, 23.666'ya çıkarmışsınız.
Kadroya alın diyoruz, almıyorsunuz. Neden? Herhâlde sırada yeni özelleştirmeler var, oradan gelen işçileri de gene buraya koyacağınız için almıyorsunuz. Bari düzeltmeler… İşte "Çalışma koşullarını düzenledik.", işte "Daha uzun süreler çalışacak." gibi şeyler söylüyorsunuz. Arkadaşlar, 4/C'liler kadroya alınmak istiyor. 4/C'liler kadroya alınmak ve devletin kadrosunda, çünkü aynı işi yaptıkları insanlarla yan yanalar arkadaşlar, devletin içinde aynı işi yapan insanlar arasında fark var.
Gene atanmayı bekleyenler var. Bakın, arkadaşlar, personel rejimine girdik, çıkamıyoruz. Atanmayı bekleyen öğretmenler var, gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri, veterinerler, su ürünleri mühendisleri, arkeologlar, sanat tarihçileri…
Niye atamıyorsunuz arkadaşlar bunları? İnsanlar eğitimini gördüğü alanlarda çalışmak istiyor. Ne güzel, hem zaten buralarda da açık var. Hem o açığı karşılarsınız, nicelik açısından problemi çözersiniz hem de sonuçta çok daha nitelikli hizmet sunulmasının da -kamu hizmetleri açısından- oluşmasını sağlarız.” Şeklinde konuşma yapmıştır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV