26 Eylül 2018 Çarşamba

Sosyal Güvenlik Kurumunda Torba Yasa İle Neler Değişecek!

TBMM'de yasalaşan ve önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanının onayı ile birlikte Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek olan Torba Yasa'da ; SGK’nın devir ve teslimlerde KDV istisnası getirilmiş, SGK’ya eğitim, araştırma ve danışmanlık görevi verilmiş, SGK’nın bilişim sisteminin üçüncü kişileri satılabilmesi,kişilerin verilerin satılması halinde ise cezai işlem uygulanacağı, SGK’nın listesine girmek için başvuranlardan ücret alınmasını, sözleşmeli uzman çalıştırılabilmesinin önü açılmıştır.


01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 4026 kez okundu
Sosyal Güvenlik Kurumunda Torba Yasa İle Neler Değişecek!

Önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Torba Kanunda Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili maddeler aşağıya çıkartılmıştır.

1. SGK’nın prim ve prime ilişkin alacaklarının karşılığında alınan gayrimenkullerin SGK’ya devir ve tesliminde, SGK tarafından satışında KDV istisnası getirilmiştir. (Torba Kanun Madde 27)
2. SGKnın görevleri arasına eğitim, araştırma ve danışmanlık faaliyetleri eklenmiştir. Bu amala başkanı, SGK Başkanının teklifi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının ataması ile görevlendirilen Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Başkanlığı kurulmaktadır. Söz konusu başkanlık yardımcı hizmet birimleri altında yer alacaktır. Böylece kurum personelinin niteliğinin artırılması ve kurum kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, Kurumun söz konusu eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinden gelir elde etmesi planlanmaktadır. (Torba Kanun Madde 31, 32, 33, 35, 39, 68,70, 144 d)
3. Kurumun gelirleri arasına, Kurumun deme kapsamındaki listelere girmek veya bu listelerde kalmak veya değişiklik yapmak için yapılan başvurulardan ve sözleşmelerden elde edilen gelirler ile eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden elde edilen gelirler eklenmiştir. (Torba Kanun Madde 36)
4. Kurumun sahip olduğu gayri maddi hakların (yazılımlar ve veriler,  MEDULA) yurt içinden veya yurt dışından talepte bulunan üçüncü kişilere satışının yapılması suretiyle gelir elde edilmesi amaçlanmaktadır. SGK’da yer alan bireysel veriler/haklar ve işletmelerin ticari sırları satılamayacak veya paylaşılamayacaktır. Aksi halde söz konusu kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu hükümleri uygulanacaktır.( Torba Kanun Madde 37)
5. SGK’nın ödeme kapsamındaki sağlık hizmetleri ve/veya ürünleri listesine girmek, bu listelerde kalmak veya listelerde değişiklik yapmak için başvuruda bulunan ya da SGK ile sözleşme yapmak için başvuran gerek veya tüzel kişilerden ücret alınmasını ve söz konusu gelirin Kurum gelirleri içinde gösterilmesi konusunda düzenleme yapılmıştır. (Torba Kanun Madde 49)
6. SGK bünyesinde oluşturulan bilimsel komisyonlarda sağlık hizmetleri, ila ve tıbbi malzeme konularında yapılan düzenlemelerin teknik alışmalarına katılan uzman kişilere ücret verilerek katılımın teşvik edilmesi amaçlanmıştır. (Torba Kanun Madde 48)
7. SGK’da özel bilgi ve ihtisas gerektiren projelerde personel istihdamı için, en fazla yıl süreli ve sayısı 20’yi geçmeyen sözleşmeli uzmanlar çalıştırılabilecektir. (Torba Kanun Madde 34)
8. SGK’nın muaf olduğu vergi, resim ve harçlar daha açık bir şekilde düzenlenmiştir. Ayrıca kurum avukatları ve hukuk müşavirlerinin listesinin ilgili kurumlara gönderilmesi ve yetkileri de belirlenmiştir. (Torba Kanun Madde 38)
9. SGK tarafından prim borcuna karşılık alınan taşınmazlar ile Kuruma ait olan ancak Yönetim Kurulu tarafından ihtiyaç fazlası olarak tespit edilen taşınmazların kamu hizmetlerinde veya genel hükümlere göre kullanılabilmesi amacıyla ve bedeli karşılığında Hazineye devredilmesine imkan getirilmektedir. Devrin gerekleşebilmesi, söz konusu taşınmazın Maliye Bakanlığı tarafından talep edilmesi, SGK Yönetim Kurulunun uygun görüş ve Bakanın onayı şartlarına bağlanmıştır. (Torba Kanun Madde 56)
10. SGK’nın alacağının tahsilinin riske gireceğinin öngörülmesi halinde, ilgili sağlık hizmeti sunucularının Kurum nezdindeki alacaklarının ödemesinin 6 aya kadar durdurulabileceği düzenlenmiştir. Ayrıca, nitelikli dolandırıcılık suçu işleyerek Kurum zararına sebep olan kişiler ve sağlık hizmet sunucuları ile sözleşme yapılmayacak ve bu suçu işleyen hekimlerden gelen muayene ve işlemlere ilişkin faturalar ödenmeyecektir (en az 3 yıl süreyle). (Torba Kanun Madde 54)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV