06 Aralık 2016 Salı

Özelleştirmesi Yapılacak Otoyol, Fabrikalar,Tesisler İçin TBMM'ye Önerge!

17 Ekim 2014 günü Kütahya Milletvekili Alim IŞIK; “Kısa zaman içinde elektrik üretim santralleri, otoyol ve köprüler, bazı limanlar, Erzurum Kış Olimpiyatları Tesislerini özelleştireceğiz. 25 şeker ve 5 makine olmak üzere şeker fabrikalarını ve geliri Halkbank’a aktarılmak üzere Halk Sigorta ile Halk Emeklilik’i de özelleştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, gayrimenkuller, arsalar ve Güllük Marina gibi önemli özelleştirme projeleri de yerel ve uluslararası yatırımcıların ilgisine sunulacak” açıklamasıyla ilgili olarak Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK’in yanıtlaması amacıyla aşağıdaki Yazılı Soru Önergesini TBBB’ne sunmuştur.

01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 731 kez okundu
Özelleştirmesi Yapılacak Otoyol, Fabrikalar,Tesisler İçin TBMM'ye Önerge!
Otoyol ve köprülerin özelleştirileceği yönünde medyaya da yansıyan açıklamalarınızla ilgili olarak;

1. 06.10.2014 tarihli bazı medya organlarına yansıyan; “ Kısa zaman içinde elektrik üretim santralleri, otoyol ve köprüler, bazı limanlar, Erzurum Kış Olimpiyatları Tesislerini özelleştireceğiz. 25 şeker ve 5 makine olmak üzere şeker fabrikalarını ve geliri Halkbank’a aktarılmak üzere Halk Sigorta ile Halk Emeklilik’i de özelleştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, gayrimenkuller, arsalar ve Güllük Marina gibi önemli özelleştirme projeleri de yerel ve uluslararası yatırımcıların ilgisine sunulacak” şeklinde açıklamanızda yer alan otoyol ve köprüler hangileridir?

2. Anılan otoyol ve köprülerin son üç yıllık kar/zarar durumların gösteren bilançoları nasıldır?

3. Halen anılan otoyol ve köprüler içinde zarar edenler var mıdır? Varsa hangileridir ve en son yıla ait zarar büyükleri nasıldır? Yoksa kar eden otoyol ve köprülerin özelleştirilmek istenmesinin gerekçeleri nelerdir?

4. Anılan otoyol ve köprülerin özelleştirme takvimi nasıldır? Anılan otoyol ve köprülerin satışından ne kadar kar beklenmektedir? Satış gelirlerinin hangi amaçlarla kullanılması planlanmıştır?

5. Yapılacak satışların cari açığın kapatılması amacıyla yapıldığı yönünde medyaya da yansıyan haber ve iddialar doğru mudur?

6. Anılan otoyol ve köprülerin özelleştirme kapsamından çıkartılması konusunda Bakanlığınızın görüşü nasıldır?
 

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV