25 Ocak 2017 Çarşamba

EYT Anayasa Mahkemesi Kararına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

EYT Anayasa Mahkemesi İptal Kararı, EYT Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi, Anayasa Mahkemesi 1999 yılından önce memuriyete girmiş olanların emekli olamamasını Anayasa'nın 2'nci maddesine aykırı bulduğunu açakladı.


23 Ocak 2017 Pazartesi 10:45
Bu haber 11316 kez okundu
EYT Anayasa Mahkemesi Kararına Ulaşmak İçin Tıklayınız!
Emniyet Genel Müdürlüğünde Polis Memuru olarak 10 yıl 3 ay 7 gün çalıştıktan sonra istifa etmek suretiyle memuriyetten ayrılan davacının 60 yaşının doldurduktan sonra yapmış olduğu emeklilik başvurusunun 8 Eylül 1999 tarihinde Emekli Sandığı iştirakçisi olmadığı için reddine ilişkin idari işlemin iptali istemiyle açılan davada, itiraz konusu kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasını ciddi bulan Mahkeme, iptali için başvurmuştur.

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan incelemede; Başvuru kararında, Anayasa'nın 2. maddesine göre Devletin, hukuk devleti olduğu, bununla Devletin tüm faaliyetlerinde hukukun egemen olmasının amaçlandığı, bu amacın gerçekleşmesinin konulacak kurallarda adalet ve hakkaniyet ölçülerinin göz önünde tutulması ile mümkün olacağı, hukuk güvenliğinin, normların öngörülebilir olmasını, bireylerin tüm işlem ve eylemlerinde Devlete güven duyabilmesini, Devletin de yasal düzenlemelerde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerekli kıldığı, hukuki statüleri kanunlarla oluşturulan ve bu statü kurallarına güvenerek geleceklerini tasarlayan kamu görevlilerinin hakları, sosyal güvenlik beklentileri ve sosyal durumlarının itiraz konusu kural ile zedelendiği, önceki kurala göre 10 yıl hizmet süresini tamamladıktan sonra istifa eden ve yaş koşulunu sağlayacağı tarihi bekleyerek emeklilik hakkını kazanacağını düşünen ve bu düşünceyle memuriyete girenlerin bir kısmının itiraz konusu kural nedeniyle, emekli olma olanağını kaybettiği, böyle bir durumun ise sosyal hukuk devletinde olması gereken istikrar, kazanılmış haklara saygı, hukuki belirlilik ve hukuk güvenliği nitelikleri ile bağdaşmayacağı belirtilerek kuralın, Anayasa'nın 2. maddesine aykırı olduğu ileri sürülmüştür.

Bu nedenle, itiraz konusu kuralla 8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlar ile bu tarihten önce iştirakçiliği sona erenler arasında adil ve makul olmayan bir fark oluşturulduğu, söz konusu fark ile daha önceki kanuni düzenlemeye güvenen bazı kişilerin emekli olma hakkı ortadan kalkmamış olsa dahi bu hakkın kullanılabilmesinin oldukça güçleştirildiği, böyle bir durumun ise sosyal hukuk devletinde olması gereken hukuk güvenliği ilkesi ile çeliştiği açıktır.

Açıklanan nedenlerle, itiraz konusu kural Anayasa'nın 2. maddesine aykırıdır. İptali gerekir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • M 11 ay önce yorumlandı

   Eyt hakkı geri verilmelidir:

  • Funda başar 2 yıl önce yorumlandı

   Eyt ile ilgili bu yanlışı düzeltmeleri gerekiyor. Önümüzde seçim var unutulmamalı

  • Hayati YAZICI 2 yıl önce yorumlandı

   Çalışarak elde edilmiş olan bir emeğin karşılığını Bu Hükümetin Vermesi Gerekmektedir yoksa sandıkta cevabını alacaktır.

  • Hayati YAZICI 2 yıl önce yorumlandı

   Çalışarak elde edilmiş olan bir emeğin karşılığını Bu Hükümetin Vermesi Gerekmektedir yoksa sandıkta cevabını alacaktır.

  • EYT Mehmet Atılgan 2 yıl önce yorumlandı

   Hukukun adaletten vazgecmemesi lazım kanun yasaya konulduktan sonra işlemesi gerekirken geçmiş dönemde işe başlayanların hakkı elinden alınmış oldu.

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV