28 Mayıs 2018 Pazartesi

Atanamayan Edebiyat Öğretmenleri Ne İstiyor!

Atanamayan Edebiyat Öğretmenlerinin birkaç gündür tarafımıza gönderdikleri maillerden bazılarını sizlerin seslerinizin duyulmasına bir nebze katkımızın olması sizlere mağdur olduğunuz bu konuda destek verdiğimizi belirtmek amacıyla maillerini seçtiğimiz bazı yazıları yayınlıyoruz.


01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 6968 kez okundu
Atanamayan Edebiyat Öğretmenleri Ne İstiyor!
 Nermin ÖZTÜRK

24 BİN TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ OCAKTA 6 BİN KONTENJAN İSTİYOR

Ben, bu yıl sınava giren 24 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninden sadece birisiyim. Bölümümüz her yıl ortalama 6500 mezun vermektedir. 40 binlik Eylül 2014 atamasında 24bin mezunu bulunan Türk Dili ve Edebiyatına 1115 gibi komik bir sayıda alım yapılmıştır Mezun sayısı 2015 yılında 30 bine ulaşacaktır. Eyülde 1115 gibi komik bir sayıda alım yapıldığı için diğer branşlarda her iki-üç kişiden biri atanırken bizde her otuz kişiden sadece biri atanabilmiştir. Görüldüğü gibi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği mezunları mağdurdur. 24 bin edebiyat öğretmeni 40 binlik atamada 79 puan ile atanamazken birçok branş 50-60 gibi düşük bir puan ile atanmıştır.
Liselerde en fazla ders saati Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine aittir. Bundan dolayı da liselerde en fazla ihtiyaç duyulan öğretmenliktir. Ancak lisede en fazla atama edebiyat öğretmenlerine yapılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bu atama ile haksız kontenjan dağılımı yapmış ve bir ilke imza atarak 2008 den beri edebiyata yapılan atama içinde en düşük sayıyı 1115 i layık görmüştür.
Bu yıl lise 1. sınıflara ilk kez 1 milyon 300 bin gibi devasal bir öğrenci kaydolmuştur. Bu gençler öğretmensiz YGS ve LYS den en fazla soru gelen Türk Dili ve Edebiyatı dersinden nasıl başarılı olacaktır? Okullara başlayıp 2-3 ayda okulu bırakan ücretli-geçici öğretmenlerle mi başarı sağlanacaktır? Bu anlamda YGS ve LYS neden TEOG kadar önemsenmiyor?
Ayrıca liselerde gençler, edebi metinleri, divan edebiyatı şiirlerini anlamıyor. Hal böyle olunca derslerden de başarısız oluyorlar. Ayrıca Osmanlıca bilmedikleri için Tanzimat, Servetifünun, Fecriati dönemleri edebi metinlerini, romanlarını orijinalinden okuyup anlayamıyorlar. Romanları orijinal dilinden okuyan değil dizilerden öğrenen bir nesil yetişmektedir. Bunun önüne geçmek için Osmanlı Türkçesinin zorunlu bir ders olması gerekmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Osmanlıca’nın zorunlu ders olmasını istiyor. Bu ders dil dersi olduğu için dil eğitimi gerektirmektedir. Bu sebeple bilimsel olarak Osmanlıca derslerinin tarih ve din kültürü öğretmenleri tarafından değil, SADECE Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından verilmesi gerekmektedir. Osmanlıca zorunlu bir ders olursa Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açığı daha da artacak ve en fazla mezunu olan edebiyatçılardaki birikmenin bu sayede bir nebze de olsa önüne geçilecektir. Aksi takdirde çığ gibi büyüyüp gelen işsiz edebiyat öğretmenleri Türkiye’nin utancı olmaya devam edecektir.
Açık sayısı 1000 olan Sosyal bilgilerin yüzde 80 i alındı 720 kişi alındı. Ek atamalarda ise bizim bölümümüzün adı bile yok. Lisenin ana dersi olan edebiyat dersine verilen sayı en azından bizim de açığımızın yüzde 80 i olsun. 4 4 4 sistemi ile lise kayıt yaptıran sayısı oldukça arttı ve hala lise branşlarına düşen sayı düşük. Ayrıca Osmanlıca dersinin de sadece bize verilmesini istiyorum. çünkü biz 5 yıl boyunca bu dersin eğitimini alıp uzmanı olduk. Osmanlıca dil dersidir. Tıpkı Göktürk, Uygur veya Karahanlı gibi Türkçenin bir koludur. Osmanlıcanın zorunlu ders olmasını talep ediyorum. Çünkü Osmanlı ve Selçuklu gibi dönemlerdeki eserlerle bağımızın kopmaması gerekir
Türk Dili ve Edebiyatı mezunları acil bir çare beklemektedir. Siz yetkililere inanıyoruz ve güveniyoruz. 2014 Eylüldeki mağduriyetimizin giderilmesini istiyor ve ocak atamasında 6000 kontenjan talep ediyoruz. Bu yıl 24 bin olan sayımız seneye mezunlarla 35 bin olacaktır.Müjdat AJER

TDE Öğretmenleri Mağdur Edilmiştir.

24 BİN ile En Fazla Mezun ve Lisede En Çok İhtiyaç TDE 'de !

Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek on yıllık süreçte öğretmen eğitimi ve istihdamını planlamak amacıyla hazırlanan “Öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri ve Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi ’’nde öğretmen ihtiyacının 140 bine ulaşacağını ve gelecek 10 yılda en çok ihtiyaç duyulacak öğretmenlerin ilk beşini verirken Türk Dili ve Edebiyatı 4. sıradadır.

İşte Kanıtı :

MEB- İKOP Projesi Akademik Koordinatörü, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Akçamete:

“ Şu anda Milli Eğitim Bakanlığının yalnızca Türk Dili ve Edebiyatı,din kültürü ve ahlak bilgisi, rehber öğretmen, felsefe, matematik, ikinci yabancı dil, coğrafya, biyoloji, müzik, İngilizce, fizik, kimya veya kimya teknolojisi öğretmenliklerinde kontenjan artışında ihtiyaç var. 2012-2023 döneminde en çok istihdam sağlayan ilk beş alan sırasıyla sınıf öğretmenliği 246 bin, İngilizce öğretmenliği 75 bin, okul öncesi öğretmenliği 62 bin, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği 58 bin, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 51 bin olacak. Bu dönemde bilişim teknolojileri ve sınıf öğretmenliği dışındaki tüm alanlarda istihdamın artacağı tahmin ediliyor.’’ demiştir.

Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Kavak, önümüzdeki 10 yılda 10 bin ve üzeri istihdam artışı beklenen alanların , Türk Dili ve Edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce, beden eğitimi, rehber ve tarih öğretmenliği alanlarının bulunduğunu aktarmıştır.

TDE öğretmenleri olarak 2015'te yapılacak 15 binlik alımın mağduriyetleri asla gideremeyeceğini düşünüyoruz. Bunun için alımın mutlaka 40 bin olmasını ve her yönden haksızlığa uğratılmış TDE'ye 6 bin kontenjan ayrılmasını talep ediyoruz.

Seda ÖZER

Merhaba;
Bildiğiniz üzere Eylül atamalarında branş öğretmenleri mağdur olmuştur. Biz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri olarak onlardan biriyiz. Bizler orta öğretimin temel branşıyız. 3 saat Edebiyat, 2 saat Dil ve Anlatım derslerine girmekle yükümlüyüz.Ama buna rağmen 24000 mezunla atama beklemekteyiz. Bu sene Açık Öğretim Fakülteleri Edebiyat mezunlarıyla beraber ki onlara da formasyon veriliyor bu sayı 45-50 binleri bulacak malesef. Şimdi soruyorum sizlere bu kadar mezun varken ve Edebiyat dersleri okullarda bu kadar önemliyken 1115 kontenjan ile bu bölümü mağdur etmek niye?
Bir başka konu ise okullara getirilecek olan Osmanlıca dersleri..Şu an Osmanlıca derslerinin ilahiyat mezunlarına verileceği söyleniyor. Gel gelelim Osmanlıca bir dil dersidir ve bize aittir. Bizler okurken 3 sene boyunca zorunlu olarak bu dersi gördük ve Osmanlıcadan geçemeyen mezun olamazdı..O yüzden Osmanlıca bir dil dersidir ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından okutulmalıdır.
Bunlar bizim sıkıntılarımızın sadece bir kısmı.Bu kadar önemli bir branşın mağduriyeti giderilmelidir. Bu yüzden edebiyat öğretmenleri 6000 kontenjan istiyor.

Eray ERDEM

Bizler eylül ayında yapılan öğretmen atamalarında kontenjan adaletsizliğine maruz kalmış edebiyat öğretmenleriyiz. 24 bin kişilik yığılması dikkate alınmayan yetmezmiş gibi öğrenci sayısı her geçen yıl çoğaltılan ve yine yetmezmiş gibi binlerce formasyonun rahatlıkla dağıtılması sonucu yığılma sayısı artan bir branşa mensubuz. Yüksek mezun sayısına rağmen bizlere 1115 sayısı yeterli(!) görülmüştür. Bizlerin ise 3 sınava tabi tutulmamıza ve iyi puanlar almamıza rağmen yetersiz(!) olduğumuz düşüncesiyle atamamız yapılmamıştır. Yerimize edebiyattan anlamayan hatta öğretmenlik eğitimi dahi almamış kişiler ücretli öğretmen sıfatıyla derslere girmektedir. Sadece hakkımız olanı talep ediyoruz. Bu sebeple; Osmanlıca dersi liselerde zorunlu hale gelmeli ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine verilmelidir, halihazırda 330 bin öğretmen mevcutken 'ücretli öğretmenlik' uygulaması kaldırılmalı, edebiyat öğretmenlerinin tabir-i caizse gasp edilen kadroları iade edilmelidir. 2015 yılında mezun sayısı 35-40 binleri bulacak bir bölüm için 1115 kişilik bir kadro yetersizdir ve telafisi şarttır.
Sesimiz olmanız dileğiyle.

Arzu ŞEN

Ben, bu yıl sınava giren 24 bin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninden sadece birisiyim. Bölümümüz her yıl ortalama 6500 mezun vermektedir. 40 binlik Eylül 2014 atamasında 24bin mezunu bulunan Türk Dili ve Edebiyatına 1115 gibi komik bir sayıda alım yapılmıştır Mezun sayısı 2015 yılında 30 bine ulaşacaktır. Eylülde 1115 gibi komik bir sayıda alım yapıldığı için diğer branşlarda her iki-üç kişiden biri atanırken bizde her otuz kişiden sadece biri atanabilmiştir. Görüldüğü gibi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği mezunları mağdurdur. 24 bin edebiyat öğretmeni 40 binlik atamada 79 puan ile atanamazken birçok branş 50-60 gibi düşük bir puan ile atanmıştır.
Liselerde en fazla ders saati Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine aittir. Bundan dolayı da liselerde en fazla ihtiyaç duyulan öğretmenliktir. Ancak lisede en fazla atama edebiyat öğretmenlerine yapılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bu atama ile haksız kontenjan dağılımı yapmış ve bir ilke imza atarak 2008 den beri edebiyata yapılan atama içinde en düşük sayıyı 1115 i layık görmüştür.
Bu yıl lise 1. sınıflara ilk kez 1 milyon 300 bin gibi devasal bir öğrenci kaydolmuştur. Bu gençler öğretmensiz YGS ve LYS den en fazla soru gelen Türk Dili ve Edebiyatı dersinden nasıl başarılı olacaktır? Okullara başlayıp 2-3 ayda okulu bırakan ücretli-geçici öğretmenlerle mi başarı sağlanacaktır? Bu anlamda YGS ve LYS neden TEOG kadar önemsenmiyor?
Ayrıca liselerde gençler, edebi metinleri, divan edebiyatı şiirlerini anlamıyor. Hal böyle olunca derslerden de başarısız oluyorlar. Ayrıca Osmanlıca bilmedikleri için Tanzimat, Servetifünun, Fecriati dönemleri edebi metinlerini, romanlarını orijinalinden okuyup anlayamıyorlar. Romanları orijinal dilinden okuyan değil dizilerden öğrenen bir nesil yetişmektedir. Bunun önüne geçmek için Osmanlı Türkçesinin zorunlu bir ders olması gerekmektedir.Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Osmanlıca’nın zorunlu ders olmasını istiyor. Bu ders dil dersi olduğu için dil eğitimi gerektirmektedir. Bu sebeple bilimsel olarak Osmanlıca derslerinin tarih ve din kültürü öğretmenleri tarafından değil, SADECE Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından verilmesi gerekmektedir. Osmanlıca zorunlu bir ders olursa Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açığı daha da artacak ve en fazla mezunu olan edebiyatçılardaki birikmenin bu sayede bir nebze de olsa önüne geçilecektir. Aksi takdirde çığ gibi büyüyüp gelen işsiz edebiyat öğretmenleri Türkiye’nin utancı olmaya devam edecektir.
Türk Dili ve Edebiyatı mezunları acil bir çare beklemektedir. Siz yetkililere inanıyoruz ve güveniyoruz. 2014 Eylüldeki mağduriyetimizin giderilmesini istiyor ve ocak atamasında 6000 kontenjan talep ediyoruz.

Leyla DİLMAÇ

2014 EYLÜL ATAMASINDA TÜRK DİLİ VE EDEBİYATINA AYRILAN KONTENJANI YETERSİZ BULUP ,OCAK AYINDA BU MAĞDURİYETİMİZİN GİDERİLMESİNDE SİZİN DE KATKINIZ OLSUN .TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜNDEN SINAVA GİREN KİŞİ SAYISI 24 BİN MALESEF Kİ ATANAN KİŞİ SAYISI 1115 GİBİ KOMİK BİR RAKAM.DİLİMİZE HAK EDİLEN SAYGI GÖSTERİLMEMEKTE .GENÇLERİMİZ YUNUS EMRE' Yİ , HOCA DEHANİ 'Yİ , OĞUZ ATAY'YI TANIMADAN YETİŞİYORLAR .ABUK SABUK TÜRKÇE İLE KONUŞUYORLAR .ÇOK GEÇ OLMADAN BUNUN DÜZELTİLMESİ GEREKMEKTEDİR.OSMANLICA ZORUNLU DERS OLMALI ATALARIMIZIN TARİHİNİ ANLAYABİLMEK İÇİN .BU OSMANLICA DERSİNE DE BU KONUYA VAKIF OLAN EDEBİYAT ÖĞRETMENLERİ GİRMELİDİR.

İdris SATILMIŞ

11 Eylül 2014 tarihinde yapılan öğretmen atamalarında Türk dili ve edebiyatı bölümü mağduriyetin en büyüğünü yaşamıştır. Mağdur edilen diğer branşlardan bir kat daha yetim ve öksüz bırakılmıştır. Bunun sebeblerini şöyle izah etmek isterim. Uygulamalı ve yoruma dayanan böyle güzide bir dersi açık öğretim fakültesinde de okutmaya başlatarak sıradanlaştırdılar. Bu yıl itibariyle en çok kayıt yapılan ve formasyon verilen bölüm yaparak mezun sayısını 30 bine dayandırdılar. Bu da yetmezmiş gibi 4 yıl boyunca ana ders olarak gördüğümüz gramer dersi olan Osmanlıcayı hiç alakası olmayan bir bölümle(dikab) ortak ettiler ve bu durum onlarda açık sayısını artırırken edebiyat bölümünde düşüşe neden oldu. Bu yıl 1 milyon 300 bin öğrencinin kayıt yaptırdığı liselerde ana ders olarak okutulan Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine hak ettiği itibarın ve atamanın yapılmasını istiyor, sesimiz olmanız

Duygu YALÇINKAYA

Ben atanamamış Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. 24 bin mezunla en çok yığılmanın olduğu branşlardan biridir edebiyat. 2014 Eylül ayında 1115 gibi bir kontenjan verildi bizlere. Liselerde en fazla ders sayısına sahip olan branşken ve bu yıl da pek çok lise açılmışken bize verilen bu sayıya anlam veremedik, bunun şaşkınlığını yaşadık. Diğer bir sıkıntımız sınıf öğretmenlerinden branşımıza geçirilen 1460 kişiydi. Nasıl olur da 4 yıl eğitimini aldığımız dersi biz değil de sınıf öğretmenleri anlatabiliyordu, bunu da anlayamıyorduk doğrusu. Liselerdeki Osmanlıca derslerinin zorunlu olması gerektiği ve bu dersin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerince verilmesi gerektiği kanısındayız çünkü bu ders bir dil dersidir ve biz bu dersi 8 dönem boyunca ayrıntılı olarak işledik. Tüm bu nedenlerle ve 2014 Eylül ataması mağduriyetinin giderilmesi adına 2015 Şubat atamasında biz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri olarak 6 bin kontenjan istiyoruz

Wevejan FARUK

Ben atamasi yapilmayan bir edebiyat öğretmeniyim. Yillardir suregelen bolumumuzun magduriyetinin artik son bulmasini istiyoruz. Bugun 4+4+4 sisteminde üçüncü dortluk diliminin en onemli dersi olan Türk Dili ve Edebiyatı bolumunun magduriyetini gormenizi ve bizi desteklemenizi istiyoruz. 2014 eylul ayinda yapilan 40 binlik alimda 24 bin kisinin girdigi edebiyat dersine sadece 1115 gibi cok düşük bir alimin verilmesi bizi uzmustur. Bir ulkenin dili ve edebiyati bu kadar mi degersiz? Resmi dili Türkçe olan ve yeri geldiginde sürekli adini andigimiz nice büyük sair ve yazarin hayatini eserlerini cocuklarmiza kim öğretecek? Biz edebiyat öğretmenleri olarak artik meslegimizi yapmak ve öğrencilerimize kavusmak istiyoruz. Yahya Kemal'i Necip Fazıl'i Mehmet Akif'i gelecek nesillere biz edebiyat ogretmenleri ogrencilerimize asilariz ancak. Ama halihazirda 23 bin mezunu bulunan ve onumuzdeki yıllarda 30 bini rahatlikla bulacak bu kadar adayin magduriyetini dile getirecek olan da sizlersiniz bu yuzden sizden yardimci olmanizi talep ediyorum. Hem egitim Fakültesi hem fen edebiyat fakultesi mezunlarinin yani sira dort yil boyuncs hicbir derse girmeyen acik öğretim mezunlarina da formasyonla ogretmen yolu acilmasinin bize nice zararlari olacaktir. Biz edebiyat ogretmenleri olarak liselerde Osmanlica derslerinin zorunlu olmasini ve sadece edebiyat öğretmenlerine verilmesini istiyoruz. Ve alinacak ogretmen atamalarında bolumumuze 6 bin alim talep ediyoruz. Lutfen sesimizi duyun ve hakli tsleplerimizi gundeminize alin. Simdiden Teşekkürler. Atamasi yapilmayan edebiyat öğretmeni.

Derya DOĞAN

2016’da liselere TEOG sistemi gerilmesi düşünülmektedir. Ayrıca YGS’de 40 Türkçe sorusu, LYS’de ise 56 Edebiyat sorusunun bulunduğunu ve gençlerimizin geleceği için çok önemli olduğunu anımsatıyoruz.

3.Liselerde öğretmen ihtiyacı, açık az gösterilip ücretli öğretmen çalıştırmak marifetiyle saklanmak istenmektedir. Ücretli öğretmenlik diye bir şey olması ise hem öğretmene hem öğrenciye yapılan bir haksızlık, zulümdür.

4+4+4 eğitim sistemi ile lise ilk kez zorunlu olduğundan yılardır ve yıllardır mağdur edilen lise branşlarına olumlu etkiler yaratmalıyken tam tersine alan değişikliği ile adeta yaraya tuz basılmıştır.

Artık sıra liseye gelmelidir, diyoruz. Lisede sınıf mevcudunun çağdaş eğitime yakışmayacak şekilde 60, 80 hatta 100’lerden 20’ye indirilmesini ve çok kalabalık sınıflarda eğitim-öğretim faaliyetleri zaafa uğrayacağından lisede acilen ikili eğitime geçilmelidir.
bunlar ışığında eylüldeki mağduriyetin giderilmesini 3000 atama ile bir nebze de olsa haksızlığın giderilmesini talep ediyoruz
Şeyda YILDIRIM
Ben de ataması yapılmamış ve bu yıl haksızlığa uğramış bir edebiyat öğretmeniyim. Şöyle ki 2014 KPSS'ye 24.000 edebiyat öğretmeni girmiştir ve çok yüksek puanlar almamıza rağmen 1115 kontenjan verilmiştir. Edebiyat branşı lisede gözde derslerden birisiyken ve hali hazırda açık sayımız varken 1115 kontenjan verilmesi biz edebiyat öğretmenlerini mağdur etmiştir.
Bize yapılan haksızlık sadece bununla da sınırlı kalmamış eğitimini aldığımız Osmanlıca Türkçesi dersi din kültürü öğretmenlerine verilmiştir. Bu ders Türk Dilinin tarihi dönemlerine aittir ve bir dil dersidir. Bu döneme ait edebi metinleri okumak bilgi ve uzmanlık gerektirir. Dolayısıyla her Arapça harf bilen bu dersi veremez. Din kültürü öğretmenleri Arapça harflerle metinleri okumaya çalışsa da bu dönemim yazar ve şairlerine, dil ve gramer özelliklerine vakıf değildir.Ayrıca bu ders Türkçenin gelişim sahasını daha iyi anlayabilmemiz için liselerde zorunlu hale getirilmeli ve sadece bu işin uzmanları edebiyat öğretmenleri tarafından okutulmalıdır.
Ücretli öğretmen olarak çalışanlar araştırıldığında en çok ücretli öğretmenlik yapılan bölümün edebiyat branşı olduğunu görecektir. Devlet bu şekilde yaparak edebiyat öğretmenlerine olan ihtiyacı yokmuş gibi göstererek haklı taleplerimizde açığınız yok diyor. Şöyle bir şey de var ki ben ve benim gibi ücretli köleliğe karşı olan pek çok kişi edebiyat branşında ücretli öğretmenlik yapmıyor devlet bu seferde alanında uzman olmayanları hatta başvuru yaptığı takdirde köyün imamını bile edebiyat öğretmeni yapıyor. Varın siz düşünün artık!
Alan değişikliği ise bir başka sorunumuz .1450'nin üstünde niteliksiz sınıf öğretmeni alanıma geçirilmiştir. Bu kontenjanı onlara vererek sınıf öğretmenlerini istihdam eden devletim 24.000 edebiyatçıya 1115 kontenjan vermiştir. Adalet bu işin neresinde?
Biz edebiyat öğretmenleri haklı davamızda mağduriyetimizin biraz olsun giderilebilmesi için Ocak ayında yapılacak olan atamada branşımıza 6.000 kontenjan istiyoruz. Ayrıca Ocak ayında verilecek sayıyı yeterli bulmuyor 300.000 ataması yapılmamış ve en çok mağdur edilmiş branş öğretmenlerine 40.000 atama istiyoruz . Saygılar.

Neslihan CERİT

TDE her yıl YÖK'ün yanlış politikası nedeni ile AÖF mezunları ile birlikte 10 bin mezun vermektedir. Yani seneye 30 -35 bin gibi devasa bir sayı ile sınava girilecek. 2014 Eylül'de 1115 gibi komik bir sayıda alım yapıldığı için diğer branşlarda her iki-üç kişiden biri atanırken TDE'den her otuz kişiden sadece biri atanabilmektedir.
Görüldüğü gibi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunları bir yandan YÖK'ün bir yandan da MEB'in kontenjan darbeleriyle yaşam savaşı veren mağdur edilmiş bir branş haline gelmiştir.

TDE ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR EDİLMİŞTİR

24 Bin ile En Fazla Mezun ve Lisede En Çok İhtiyaç TDE 'de Ama !..
Sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek on yıllık süreçte öğretmen eğitimi ve istihdamını planlamak amacıyla hazırlanan “Öğretmen İstihdam Projeksiyonları Stratejileri ve Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi ’’nde öğretmen ihtiyacının 140 bine ulaşacağını ve gelecek 10 yılda en çok ihtiyaç duyulacak öğretmenlerin ilk beşini verirken Türk Dili ve Edebiyatı 4. sıradadır.
Peki bu atamalara neden yansıtılmıyor ? Özellikle büyük şehirlerde ücretli öğretmen marifetiyle norm açığımız gizlenmeye çalışılıyor. 24 bin mezuna yapılan bu zülum reva mıdır, Türk Dili üvey evlat mıdır?
TDE öğretmenleri üç ayrı sınava girip sınavda başarılı olmalarına rağmen 80 puan alan dahi atama beklemektedir. TDE öğrenmenleri 24 bin mezunu ile KPSS'de bir kazanç elde edilsin diye mi bunca zahmet çekip emek vermektedir?
AŞAĞIDA YAZILANLARI DİKKATLİ OKUYALIM
MEB- İKOP Projesi Akademik Koordinatörü, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gönül Akçamete:
“ Şu anda Milli Eğitim Bakanlığının yalnızca Türk Dili ve Edebiyatı,din kültürü ve ahlak bilgisi, rehber öğretmen, felsefe, matematik, ikinci yabancı dil, coğrafya, biyoloji, müzik, İngilizce, fizik, kimya veya kimya teknolojisi öğretmenliklerinde kontenjan artışında ihtiyaç var. 2012-2023 döneminde en çok istihdam sağlayan ilk beş alan sırasıyla sınıf öğretmenliği 246 bin, İngilizce öğretmenliği 75 bin, okul öncesi öğretmenliği 62 bin, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği 58 bin, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 51 bin olacak. Bu dönemde bilişim teknolojileri ve sınıf öğretmenliği dışındaki tüm alanlarda istihdamın artacağı tahmin ediliyor.’’ demiştir.
Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Kavak, önümüzdeki 10 yılda 10 bin ve üzeri istihdam artışı beklenen alanların , Türk Dili ve Edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce, beden eğitimi, rehber ve tarih öğretmenliği alanlarının bulunduğunu aktarmıştır.

Özlem KAYAALP

Ben, bu yıl sınava giren 24BİN Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninden sadece birisiyim. Bölümümüz her yıl ortalama 6500 mezun vermektedir. 40 binlik Eylül 2014 atamasında 24bin mezunu bulunan Türk Dili ve Edebiyatına 1115 gibi komik bir sayıda alım yapılmıştır Mezun sayısı 2015 yılında 30 bine ulaşacaktır. Eyülde 1115 gibi komik bir sayıda alım yapıldığı için diğer branşlarda her iki-üç kişiden biri atanırken bizde her otuz kişiden sadece biri atanabilmiştir. Görüldüğü gibi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği mezunları mağdurdur. 24 bin edebiyat öğretmeni 40 binlik atamada 79 puan ile atanamazken birçok branş 50-60 gibi düşük bir puan ile atanmıştır.
Liselerde en fazla ders saati Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine aittir. Bundan dolayı da liselerde en fazla ihtiyaç duyulan öğretmenliktir. Ancak lisede en fazla atama edebiyat öğretmenlerine yapılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bu atama ile haksız kontenjan dağılımı yapmış ve bir ilke imza atarak 2008 den beri edebiyata yapılan atama içinde en düşük sayıyı 1115 i layık görmüştür.
Bu yıl lise 1. sınıflara ilk kez 1 milyon 300 bin gibi devasal bir öğrenci kaydolmuştur. Bu gençler öğretmensiz YGS ve LYS den en fazla soru gelen Türk Dili ve Edebiyatı dersinden nasıl başarılı olacaktır? Okullara başlayıp 2-3 ayda okulu bırakan ücretli-geçici öğretmenlerle mi başarı sağlanacaktır? Bu anlamda YGS ve LYS neden TEOG kadar önemsenmiyor?
Ayrıca liselerde gençler, edebi metinleri, divan edebiyatı şiirlerini anlamıyor. Hal böyle olunca derslerden de başarısız oluyorlar. Ayrıca Osmanlıca bilmedikleri için Tanzimat, Servetifünun, Fecriati dönemleri edebi metinlerini, romanlarını orijinalinden okuyup anlayamıyorlar. Romanları orijinal dilinden okuyan değil dizilerden öğrenen bir nesil yetişmektedir. Bunun önüne geçmek için Osmanlı Türkçesinin zorunlu bir ders olması gerekmektedir.Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Osmanlıca’nın zorunlu ders olmasını istiyor. Bu ders dil dersi olduğu için dil eğitimi gerektirmektedir. Bu sebeple bilimsel olarak Osmanlıca derslerinin tarih ve din kültürü öğretmenleri tarafından değil, SADECE Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından verilmesi gerekmektedir. Osmanlıca zorunlu bir ders olursa Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açığı daha da artacak ve en fazla mezunu olan edebiyatçılardaki birikmenin bu sayede bir nebze de olsa önüne geçilecektir. Aksi takdirde çığ gibi büyüyüp gelen işsiz edebiyat öğretmenleri Türkiye’nin utancı olmaya devam edecektir.
Türk Dili ve Edebiyatı mezunları acil bir çare beklemektedir. Siz yetkililere inanıyoruz ve güveniyoruz. 2014 Eylüldeki mağduriyetimizin giderilmesini istiyor ve ocak atamasında 6000 kontenjan talep ediyoruz.

Sümeyra KIRATLI

24 BİN TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ OCAKTA 6 BİN KONTENJAN İSTİYOR

Ben, bu yıl sınava giren 24BİN Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninden sadece birisiyim. Bölümümüz her yıl ortalama 6500 mezun vermektedir. 40 binlik Eylül 2014 atamasında 24bin mezunu bulunan Türk Dili ve Edebiyatına 1115 gibi komik bir sayıda alım yapılmıştır Mezun sayısı 2015 yılında 30 bine ulaşacaktır. Eyülde 1115 gibi komik bir sayıda alım yapıldığı için diğer branşlarda her iki-üç kişiden biri atanırken bizde her otuz kişiden sadece biri atanabilmiştir. Görüldüğü gibi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği mezunları mağdurdur. 24 bin edebiyat öğretmeni 40 binlik atamada 79 puan ile atanamazken birçok branş 50-60 gibi düşük bir puan ile atanmıştır.
Liselerde en fazla ders saati Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine aittir. Bundan dolayı da liselerde en fazla ihtiyaç duyulan öğretmenliktir. Ancak lisede en fazla atama edebiyat öğretmenlerine yapılmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı bu atama ile haksız kontenjan dağılımı yapmış ve bir ilke imza atarak 2008 den beri edebiyata yapılan atama içinde en düşük sayıyı 1115 i layık görmüştür.
Bu yıl lise 1. sınıflara ilk kez 1 milyon 300 bin gibi devasal bir öğrenci kaydolmuştur. Bu gençler öğretmensiz YGS ve LYS den en fazla soru gelen Türk Dili ve Edebiyatı dersinden nasıl başarılı olacaktır? Okullara başlayıp 2-3 ayda okulu bırakan ücretli-geçici öğretmenlerle mi başarı sağlanacaktır? Bu anlamda YGS ve LYS neden TEOG kadar önemsenmiyor?
Ayrıca liselerde gençler, edebi metinleri, divan edebiyatı şiirlerini anlamıyor. Hal böyle olunca derslerden de başarısız oluyorlar. Ayrıca Osmanlıca bilmedikleri için Tanzimat, Servetifünun, Fecriati dönemleri edebi metinlerini, romanlarını orijinalinden okuyup anlayamıyorlar. Romanları orijinal dilinden okuyan değil dizilerden öğrenen bir nesil yetişmektedir. Bunun önüne geçmek için Osmanlı Türkçesinin zorunlu bir ders olması gerekmektedir.Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Osmanlıca’nın zorunlu ders olmasını istiyor. Bu ders dil dersi olduğu için dil eğitimi gerektirmektedir. Bu sebeple bilimsel olarak Osmanlıca derslerinin tarih ve din kültürü öğretmenleri tarafından değil, SADECE Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından verilmesi gerekmektedir. Osmanlıca zorunlu bir ders olursa Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni açığı daha da artacak ve en fazla mezunu olan edebiyatçılardaki birikmenin bu sayede bir nebze de olsa önüne geçilecektir. Aksi takdirde çığ gibi büyüyüp gelen işsiz edebiyat öğretmenleri Türkiye’nin utancı olmaya devam edecektir.
Türk Dili ve Edebiyatı mezunları acil bir çare beklemektedir. Siz yetkililere inanıyoruz ve güveniyoruz. 2014 Eylüldeki mağduriyetimizin giderilmesini istiyor ve ocak atamasında 6000 kontenjan talep ediyoruz.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • Edebiyatci 2 yıl önce yorumlandı

   Rabb m obur dunyada sorar elbet hakkimizi..hepimiz emek verdik..hepimiz ayni sartlarda calistik..

  • Edebiyat öğretmeni 3 yıl önce yorumlandı

   Arkadaşlar ,biz 24 bin atama bekleyen edebiyat öğretmeni olarak birlik olur da uygun siyaset yaparsak çığlığımızı duyan olacaktır. Türkiye'de üniversitelere öğretmen alımında planlama yapılmazsa bu maduriyetler katlanarak artacaktır. Bizler büyük kitle olduk. Ailelerimizle birlikte yaklaşık 100 bin kişililik kitleyiz. Sorunumuza çözüm bulacak siyasete oy verelim. Önemli olan birlik olmaktır.

  • Selçuk Bey 3 yıl önce yorumlandı

   Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri sürekli mağdur edilmiştir. İşten hiç anlamayan iktisatçılar ücretli öğretmen olarak edebiyat derslerine girmişlerdir. Bir neslin dil ve edebiyatını bu kimselere emanet ettiniz. Romanları gençler dizilerden ogrenmeye çalışıyor. Farklı ideolojilere hizmet eden diziler gençlere romanda hiç olmayanları da aktarıyor. 30 bine yakın mezunu olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 80le ancak atanmaktadır. Bazı branşlar ise 50-60 gibi bir puanla atanmaktadır. Sizden bir çare bekliyoruz. Bizler bu bölümü zaman geçsin diye okumadık. Hakkımızın verilmesini istiyoruz. Böyle komik komik kontenjan rakamlarla (2014 Eylül 1115) bizi hor görmeyin. İsyanı başlattırmayın bize.

  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV