04 Aralık 2016 Pazar

Astsubay,Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Sivil Memur Sorunları!

15 Aralık 2014 günü Isparta Milletvekili S.Nevzat Korkmaz Bütçe Kanunu Taslağı görüşmeleri esnasında Jandarma personeli, sivil memurlar, astsubaylar ve uzman jandarma, uzman erbaşların sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisinde detaylı bir konuşma yapmıştır.

01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 10554 kez okundu
Astsubay,Uzman Jandarma, Uzman Erbaş ve Sivil Memur Sorunları!
 Isparta Milletvekili S.Nevzat Korkmaz’ın yaptığı konuşmada; “ Emniyet böyle de, jandarma farklı mı değerli arkadaşlar? Dünyanın hiçbir ülkesinde, dağ başlarında, çoluğundan, çocuğundan ayrı yaşamaya mahkûm edilen, sürekli tayinlerle yurt bile edinemeyen ve bu fedakârlıklarından dolayı teşekkür edilmeyi hak eden fakat sürekli tahkir edilen jandarma dışında başka bir teşkilat var mıdır? Türkiye'nin yüzölçümü baz alındığındaandarmanın sorumluluk sahası ülkemizin yüzde 90'ıdır. 700 bin kilometrekareyi kontrol eden jandarma da maalesef terörle mücadelesinde yalnız bırakılmıştır. En zor şartlarda vatana hizmet eden askerimizin güvendiği dağlara karlar yağmış, kendi Hükûmeti, canına kasteden, karakollarını basan PKK'yla pazarlık masasına oturmuştur. Oslo ve İmralı'da yapılan yüz kızartıcı pazarlıklar sonucu jandarma bilinçli bir şekilde sahada etkisizleştirilmiş ve itibarsızlaştırılmıştır. Moral ve motivasyonları sıfırdır. Bu vefasızlığı Yaradan'ına ve aziz milletinin sağduyusuna havale eden jandarma teşkilatımız hiç olmazsa özlük hakları açısından bir şeyler yapılmasını beklemektedir. Biz söylemekten bıktık, siz kör ve sağır olmaktan maalesef usanmadınız. Jandarma personelinin yüzde 45'i uzman jandarmalardır. Herkesin askerî okullardaki süresi fiili hizmetten sayılır ama onlarınki değil. Askerdirler ama hiçbir sosyal tesislerden, orduevlerinden istifade edemezler.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve elbette jandarmada da kangrene dönüşmüş sorunlarıyla sivil memurlar millî iradenin tecelligâhı Meclisimizden ilgi beklemektedirler. Aynı odada, aynı işi yapan sivil memurlar ile askerî memurlar farklı ücretler almaktadırlar. Nimeti paylaştırmada haksızlık yapan Millî Savunma Bakanlığı külfeti paylaştırmaya gelince sivil memurun -Anayasa Mahkemesi kararı olmasına rağmen- bir anda askerî personel olduğunu söyleyebilmektedir. Yıpranma payı, orduevi ve kampları ile lojmanlardan eşit faydalanma hakkı, hepsi de yüksek tahsilli olan sivil memurlarımıza çok görülmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin omurgası astsubaylar ve uzman çavuşlarımız sorunlarını yetkililere ulaştıramamaktan şikâyetçidirler. Astsubaylarımız -intiharların en yüksek olduğu- çözülmemiş intibak sorunlarıyla, düşük emekli maaşlarıyla, subaylara verilen temsil, görev, makam, kadrosuzluk tazminatı ve komutanlık tazminatlarından mahrum bırakılmalarıyla hakikaten mağdurdurlar. Uzman çavuşlarımız ise tam bir fecaatin ortasında görmezden gelinmektedir. Herkes gibi muvazzaf görevleri sonunda üniformalarıyla emekli olma haklarından mahrum bırakılmışlardır. Ne ek göstergeleri vardır ne hasta olma lüksleri ne de keyfî uygulamalara karşı kendilerini koruyacak, sığınabilecekleri bir mevzuatları. Lojman hakları ise âdeta kuşun önüne yem atılması misali yüzde 5'le sınırlandırılmıştır. Orduevleri ve sosyal tesisler söz konusu olduğunda üvey evlattırlar onlar.” Şeklinde konuşma yapmıştır.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV