11 Aralık 2016 Pazar

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İlk Toplantısı Yapıldı!

03 Aralık 2014 günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK başkanlığında toplanan Asgari Ücret tespit komisyonunda yaptığı açıklamada, çalışanlarımızın geçim şartlarının , dünyanın ve ülkemizin ekonomisinin göz önünde bulundurularak asgari ücretin gerçek oranlarında belirleneceğini ümit ediyorum…..

01 Ocak 2016 Cuma 12:27
Bu haber 3242 kez okundu
Asgari Ücret Tespit Komisyonu İlk Toplantısı Yapıldı!
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK başkanlığında toplanan Asgari Ücret tespit komisyonunda yaptığı açıklamada ;2015 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için işçi işveren ve kamu temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu bu gün ilk toplantısını gerçekleştirecektir. Öncelikle bu toplantının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bildiğiniz gibi asgari ücret bir sosyal koruma ücreti olup mevzuatımızda güvence altına alınmış olup 1936 yılından bu güne kadar da mevzuatımızda yer almaktadır. İşgücü piyasasında oluşan cari ücret seviyesi devlet tarafından müdahale edilmesini sağlayan yegane araç asgari ücrettir. Asgari ücret adı üstünde bir taban ücreti olup, çalışanlara bu ücretin altında ödeme yapılmasını öngören bir sosyal politika enstrumanıdır. İşçi ve işverenlerin belirlenen asgari ücretten yüksek ücret belirleme hakları her zaman vardır aslında olması gereken de budur. Anayasamıza göre asgari ücret miktarının belirlenmesinde çalışanların geçim şartları ile ülke ekonomisinin durumu göz önünde bulundurulmak zorundadır. Hükümetimiz diğer çalışanlarda ve emeklilerde olduğu gibi asgari ücretli vatandaşlarımızı çalışanlarımızı enflansyona ezdirmemiştir. Bildiğiniz gibi 2002 yılında asgari ücret 184 TL idi. Bu gün ise bekar bir işçi için asgari ücret 891 TL olmuştur. 2014 yılında asgari ücrete yönelik olarak özel düzenlemeler yaptık. İlk olarak 2014 Nisan ayında yaptığımız yönetmelik değişikliği ile 16-18 yaş ayrımını kaldırarak asgari ücretle çalışanlarımız için tek bir ücret getirilmesini sağladık. Ayrıca yer altı maden işletmelerinde çalışan işçilerimize bildiğiniz gibi ödenecek olan asgari ücretin iki katına çıkarılmasını öngören düzenlemeyi 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe koymuş bulunuyoruz. Üç çocuklu bir aileden asgari ücret vergisi alınmamasıyla ilgili yaptığımız düzenleme şu anda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundadır.

Asgari ücret genel ücret düzeyi, kayıt dışı istihdam gibi pek çok konuyu etkilemektedir. Çalışanlarımızın geçim şartlarını, dünyanın ve ekonomimizin durumlarını göz önünde bulundurarak asgari ücretin gerçek oranlarında belirleneceğine inanıyorum ve asgari ücret komisyonuna başarılar diliyorum.

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV