25 Mayıs 2018 Cuma

TSK Ortaöğretim Yönetmelik Değişikliği!

06 Kasım 2014 günü Millî Savunma Bakanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim Okulları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


27 Aralık 2015 Pazar 11:42
Bu haber 1929 kez okundu
TSK Ortaöğretim Yönetmelik Değişikliği!
 Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim Okulları Yönetmeliğinde Değişikliğine göre;
MADDE 1 – 3/5/2008 tarihli ve 26865 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim Okulları Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bent buna göre teselsül ettirilmiştir.
“d) Zümre öğretmenler kurulu,”
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ve aynı maddenin 2 nci fıkrasıaşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“c) Üyeler: Öğretmen sınıfına mensup bütün subaylar ile derse giren subay, astsubay ve sivil öğretmenler dahiltüm öğretmenler ile öğrenci amirliği/öğrenci grup komutanlığı, plan-program şube müdürlüğü, ölçme-değerlendirme şube müdürlüğü, eğitim destek şube müdürlüğü ile rehberlik ve danışma şube müdürlüğü/kısım amirliği veya muadili görevlere atanan personelden oluşur.”
“(2) Öğretmenler Kurulu ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda toplanır. Ayrıca Okul Komutanının gerekli gördüğü zamanlarda da kurul toplanır.
a) Kurulda kararlar oy çokluğuyla alınır ve Okul Komutanının onayından sonra uygulamaya konulur.
b) Öğretmenler kuruluna gerektiğinde bilgi almak amacı ile konu ile ilgili diğer personel de çağrılabilir. Ancak, bunların oy hakkı yoktur.”
MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(2) Sınıf öğretmenler kurulu okul komutanının yazılı emri ile toplanır.
a) Kurulda kararlar oy çokluğuyla alınır ve Okul Komutanının onayından sonra uygulamaya konulur.
b) Sınıf öğretmenler kuruluna gerektiğinde bilgi almak amacı ile konu ile ilgili diğer personel de çağrılabilir. Ancak, bunların oy hakkı yoktur.”
MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğe 9 uncu maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.
“Zümre öğretmenler kurulu
MADDE 9/A – (1) Zümre öğretmenler kurulu, okulda aynı dersi okutan öğretmenlerden oluşur. Kurul Başkanıkuruldaki en kıdemli öğretmendir.
(2) Kurul, eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda olmak üzere en azüç defa toplanır. Kararlar, oy çokluğuyla alınır ve Okul Komutanının onayından sonra öğretmenlere duyurulur.
(3) Ayrıca zümre öğretmenler kurulu program ve diğer öğrenme etkinliklerini değerlendirmek, uygulama süreçlerini izlemek, ortak kullanılacak ölçme-değerlendirme araçlarını hazırlamak ve sınav analizlerini yapmak üzere her ay belirli bir günde bir araya gelir.”
MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Türk Silahlı Kuvvetleri ortaöğretim okullarının dokuzuncu sınıflarına, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmîve özel ilköğretim okulları ile bu okullara denkliği kabul edilmiş yabancı ilköğretim okullarından sınava giriş yılında mezun olanlardan makam/komutanlıklarca saptanan kontenjana göre sınavla öğrenci alınır.”
“(2) Türk Silahlı Kuvvetleri ortaöğretim okullarının ara sınıflarına öğrenci alınmaz.”
“(3) Astsubay hazırlama okullarından askerî liselerin dokuzuncu sınıflarına öğrenci alınabilir.”
MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynımaddenin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(1) Türk Silahlı Kuvvetleri ortaöğretim okullarının eğitim-öğretim süresi dört yıldır.”
“(6) TSK Ortaöğretim okullarında bir ders saati süresi 40 dakikadır.”
MADDE 9 – Aynı Yönetmeliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Askerî liselerde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu liselerine, astsubay hazırlama okullarında ise okulların branş özelliğine göre Anadolu güzel sanatlar, Anadolu meslek veya meslek liselerinin meslek alan/dallarına denk programlar uygulanır.”
MADDE 10 – Aynı Yönetmeliğe 24 üncü maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.
“Öğrencilerin korunması
MADDE 24/A – (1) Okul Komutanlığınca öğrencilerin;
a) Her türlü madde bağımlılığından, uyuşturucu vb. maddeleri bulundurmaktan, kullanmaktan, bu tür maddelerinüretim ve kaçakçılığına alet olmaktan korunması,
b) Cinsel sömürü, pornografi, teşhir, istismar, taciz ve her türlü olumsuz davranışlardan korunması,
c) Diğer öğrenciler tarafından fiziksel ve ruhsal yönden zarar görmemeleri için dedikoduya, zorbalığa, tehdide, sataşmaya ve onur kırıcı her türlü lakap takılmasına karşı korunması,
konularında veli veya aileyle, gerekli görüldüğünde diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yapılarak gerekli tedbirler alınır.
(2) Bu tedbirler kapsamında, okul yönetimince; alınan ihbar, şikâyet, duyumla ve gerekli görülen hallerde,önceden tedbir almak, olumsuz öğrenci davranışlarının fiilî ve suça dönüşmesini engellemek, eğitim ortamlarının güvenliğini sağlamak ve öğrencileri her türlü olumsuz ve zararlı davranışlardan korumak amacıyla yatakhane, yemekhane, dershane, sıra, masa, dolap ve gerekli görülen diğer yerler aranır, idari kontrol ve tedbir amaçlı bu arama ve inceleme işleri öğrencinin kişilik ve onurunu rencide etmeden öğrencinin sınıf amirliklerince (Filo Komutanlıklarınca) yapılır.”
MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendi yürürlükten kaldırılmış ve aynı maddenin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(5) Nakil ve geçiş:
a) Askerî liselerden diğer okullara (mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki) nakil ve geçişlerde, nakil ve geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla bütün sınıflardan nakil ve geçiş yapılır.
b) Silahlı Kuvvetler Bando Astsubay Hazırlama Okulundan güzel sanatlar lisesinin müzik programınıuygulayan okullara nakil ve geçişlerde, nakil ve geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla bütün sınıflardan nakil ve geçişyapılır.”
MADDE 12 – Aynı Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“Hazırlık sınıfı dâhil beş yıllık eğitim yapan öğrenciler
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılında veya daha önceki yıllarda askerî liselere girenöğrencilere, okullarından mezun oluncaya kadar, bu Yönetmeliğin 1 inci, 6 ncı, 8 inci, 9 uncu ve 13 üncü maddeleri ile3/5/2008 tarihli ve 26865 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim OkullarıYönetmeliğinin yürürlükten kaldırılan hükümleri uygulanır.”
MADDE 13 – Bu Yönetmelik, Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihi takip eden ilk eğitim-öğretim yılının başında yürürlüğe girer.
MADDE 14 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Savunma Bakanı yürütür.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV