22 Haziran 2018 Cuma

Taksimetre Yönetmelik Değişikliği Resmi Gazetede Yayınlandı!

30 Kasım 2014 günü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Taksimetre Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yapılan değişiklikle muayene geçerlilik süresi 2 yıl olmuş, damgalama ile ilgili bazı maddelerde değişiklikler yapılmıştır.


27 Aralık 2015 Pazar 11:42
Bu haber 1434 kez okundu
Taksimetre Yönetmelik Değişikliği Resmi Gazetede Yayınlandı!
Taksimetre Muayene Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Resmi Gazete tam metnine göre;
MADDE 1 – 3/9/2013 tarihli ve 28754 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Taksimetre Muayene Yönetmeliği’nin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi, aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) Damga: Muayene servisleri tarafından muayene sonucu uygun olduğu anlaşılan taksimetrenin, ayarlarına müdahale edilebilecek tüm noktalarına, muayene işlemleri tamamlandıktan sonra geri dönüşümsüz olarak bir kez kullanılabilen, çıkartıldığında tahrip olan ve üzerinde bu Yönetmelik hükümlerinin gerektirdiği bilgileri taşıyan kelebek mühürleme sistemini,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin üçüncü fıkrası, aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(3) İlk muayenenin geçerlilik süresi iki yıldır. Birinci fıkranın (a) bendine göre ilk muayenesi yapılmış taksimetrelerin taksiye montajının yapılması halinde ilk muayene geçerlilik süresine bakılmaksızın muayene servislerince muayenesi en geç üç iş günü içerisinde yapılır. Muayene servisleri tarafından muayenesi yapılmayan taksimetreler taksilerde kullanılamaz.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin sekizinci fıkrası, aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(8) Tarife değişikliklerinde ise ilgili kurum/kuruluşlar tarafından tarifenin yayımlanıp, tamir-ayar servisleri tarafından taksimetrelere tarife yüklemesi yapıldıktan sonra en geç on beş gün içerisinde periyodik muayenesi muayene servislerine yaptırılır.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin beşinci fıkrası, aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(5) Damgalamada kelebek mühür kullanılmalı, bağlantı elemanı çelik tel olmalı ve taksimetrelerin tüm marka ve modellerine uygulanabilmelidir.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkrası, aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Servis, taksilerde kullanılan tüm marka ve model taksimetrelerin muayenelerini bu Yönetmelik hükümlerine göre gerçekleştirmekle yükümlüdür.

(2) Servis, başvuruda ibraz ettiği işaretlemeleri içeren tek tip damga dışında damga kullanamaz.”

MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinden bir ay sonra yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı yürütür.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV