25 Mayıs 2018 Cuma

SGK Yönetmelik Değişikliği!

27 Ekim 2014 günü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu Taşra Teşkilatı Kuruluş Ve Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Taşra Teşkilatı Kuruluş Ve Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin değişen maddelerinden neler var? Sosyal Güvenlik Kurumu Taşra Teşkilatı Kuruluş Ve Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte yer alan tüm değişiklikler, Sosyal Güvenlik Kurumu Taşra Teşkilatı Kuruluş Ve Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliklerin tamamı.


27 Aralık 2015 Pazar 11:42
Bu haber 1793 kez okundu
SGK Yönetmelik Değişikliği!
 Sosyal Güvenlik Kurumu Taşra Teşkilatı Kuruluş Ve Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete metnine göre;
MADDE 1 – 1/10/2010 tarihli ve 27716 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sosyal Güvenlik Kurumu Taşra Teşkilatı Kuruluş ve Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (i) ve (j) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (j) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (k) bendi eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.

“i) Sağlık hizmet sunucularının sözleşme şartlarına uyup uymadıklarına ilişkin kontrol, tespit ve inceleme işlemlerini yürütmek. Bu bent kapsamında yapılacak kontrol, tespit ve inceleme işlemleriyle ilgili ortaya çıkacak ihtilafların çözümü konusunda Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün uygun görüşünü almak ve bu görüş doğrultusunda işlem tesis etmek.”

“j) Hizmet ve ürün satın alınan kişi, kurum ve kuruluşlarla yapılan sözleşmelerin yürütülmesi, bunların feshine ilişkin işlemlerin gerçekleştirilmesi, sözleşmeden doğan ödemelerin yapılmasına ilişkin işlemleri yürütmek. Bu bent kapsamında ortaya çıkacak genel sağlık sigortası uygulamalarına yönelik ihtilafların çözümü konusunda, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün uygun görüşünü almak.”

“k) Genel sağlık sigortası uygulamalarına ait iş ve işlemlerin yürütümünde, Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü tarafından yapılan düzenleme ile verilen görüş ve talimatlar doğrultusunda işlem tesis etmek.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrasına (f) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (g) bendi eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.

“g) Genel sağlık sigortası işlemlerinin yürütümüne ait Kurum uygulamalarını değiştirecek nitelikte olan iş ve işlemler hakkında uygulama birliğini sağlamak amacıyla Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün uygun görüşünü almak ve söz konusu genel müdürlük tarafından yapılan düzenlemeler ile verilen görüş ve talimatlar doğrultusunda işlem tesis etmek.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 35 inci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“f) Merkez teşkilatı ve diğer il müdürlükleri ile koordinasyon ve işbirliğinde bulunmak. Merkez teşkilatının görev alanına giren konulara ilişkin iş ve işlemleri, merkez teşkilatı tarafından yapılan düzenlemeler ile verilen görüş ve talimatlar doğrultusunda yürütmek.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 37 nci maddesinin birinci fıkrasına (ğ) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (h) bendi eklenmiş ve diğer bent buna göre teselsül ettirilmiştir.

“h) Merkez teşkilatının görev alanına giren konulara ilişkin iş ve işlemleri, merkez teşkilatı tarafından yapılan düzenlemeler ile verilen görüş ve talimatlar doğrultusunda yürütmek.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 66 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 66 – (1) Sağlık Kurulunun oluşturulması ve kapatılması, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün teklifi ve Yönetim Kurulu kararı ile gerçekleşir.

(2) Sağlık Kurulu; kurulu bulunduğu il müdürlüğü ile görev alanına giren diğer il müdürlükleri ve bağlı sosyal güvenlik merkezlerinden gelen, 5510 sayılı Kanunun ilgili maddeleriyle ilişkili sağlık kurulu raporları ile bunların kontrol muayene raporlarını inceleyip, değerlendirerek karara bağlar.

(3) Sağlık Kurulunun çalışma usul ve esasları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmelikte geçen “sosyal güvenlik kontrol memuru” ibareleri “sosyal güvenlik denetmeni”, “sosyal güvenlik kontrol memurları” ibaresi “sosyal güvenlik denetmenleri”, “sosyal güvenlik kontrol memurundan” ibaresi “sosyal güvenlik denetmeninden” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 7 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 8 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı yürütür.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV