02 Aralık 2016 Cuma

Bilirkişi Kanunu Değişikliği Resmi Gazetede Yayınlandı!

Bilirkişi Kanunu değişikliği Resmi Gazetede yayınlandı. 24 Kasım 2016 günü bilirkişilerin nitelikleri, bilirkişilerin eğitimleri, bilirkişilerin seçimleri, bilirkişilerin denetimlerine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi ile Kanun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişen Bilirkişi Kanununun tam metni aşağıya çıkartılmıştır.

24 Kasım 2016 Perşembe 09:02
Bu haber 160 kez okundu
Bilirkişi Kanunu Değişikliği Resmi Gazetede Yayınlandı!

24 Kasım 2016 günü Resmi Gazetede yayınlanan Bilirkişilik Kanununa göre;

Bilirkişi, raporunda çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hususlar dışında açıklama yapamaz; hukuki nitelendirme ve değerlendirmelerde bulunamaz.

Genel bilgi veya tecrübeyle ya da hâkimlik mesleğinin gerektirdiği hukuki bilgiyle çözümlenmesi mümkün olan konularda bilirkişiye başvurulamaz.

Bilirkişi, kendisine tevdi olunan görevi bizzat yerine getirmekle yükümlü olup, görevinin icrasını kısmen yahut tamamen başka bir kimseye devredemez.

Bilirkişi, görevi sebebiyle kendisine tevdi edilen bilgi ve belgelerin veya öğrendiği sırların gizliliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülük, bilirkişilik görevi sona erdikten sonra da devam eder.

Çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren sorun açıkça belirtilmeden ve inceleme yaptırılacak konunun kapsamı ile sınırlan açıkça gösterilmeden bilirkişi görevlendirilemez.

Aynı konuda bir kez rapor alınması esastır; ancak rapordaki eksiklik veya belirsizliğin giderilmesi için ek rapor istenebilir.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi ile bu Sisteme entegre bilişim sistemleri veya yazılımlar vasıtasıyla ulaşılabilen bilgiler veya çözülebilen sorunlar için bilirkişiye başvurulamayacağı belirtilmiş olup değişen Kanun metninin tamamı için TIKLAYINIZ….

    Yorumlar

Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV