25 Mayıs 2018 Cuma

Askeri Yargıtay İçtüzüğünde Neler Değişti!

25 Ekim 2014 günü Askerî Yargıtay Başkanlığı tarafından; Askerî Yargıtay İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair iç Tüzük Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


27 Aralık 2015 Pazar 11:42
Bu haber 1052 kez okundu
Askeri Yargıtay İçtüzüğünde Neler Değişti!
Askerî Yargıtay İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair iç Tüzüğün Resmi Gazete tam metnine göre;
MADDE 1 – 29/7/1990 tarihli ve 20589 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Askerî Yargıtay İçtüzüğünün 12 nci maddesine birinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş, diğer fıkra buna göre teselsül ettirilmiştir.

“Başkanlar Kurulunca yapılması gereken seçimlerde, Askerî Yargıtay Başkanı, seçimin zamanını, seçim yapılacak üye sayısını, seçilme niteliğine sahip üyelerin isim listesini ve gerekli görülen diğer bilgileri belirler ve aday listelerinin seçimden en az 3 gün önce üyelere dağıtılmasını sağlar. 10 uncu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen süre bu seçimlerde uygulanmaz. Seçim Kurulu görevini Askerî Yargıtay Genel Sekreteri yerine getirir. Seçimler, gizli oy ve açık sayım usulüyle yapılır, kararlar salt çoğunluk ile alınır.”

MADDE 2 – Aynı İçtüzüğün 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) ve (h) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“e) Askerî Yargıtay Başsavcısı, İkinci Başkanı, daire başkanları ve üyelerinin disiplin veya cezai soruşturma gerektiren eylemlerine ilişkin, isim ve imzayı havi ihbarlar ve şikâyetlerle ilgili, ihbar ve şikâyetin dayandığı ve Yüksek Disiplin Kurulu ya da Genel Kurulun incelemesi için gerekli olabilecek bilgi ve belgeleri ilgili yerlerden istemek; disiplin veya cezai soruşturma gerektirdiği değerlendirilen eylemlerle ilgili olarak, ilgililer hakkında soruşturma açılmasına lüzum olup olmadığına karar vermek üzere konuyu Yüksek Disiplin Kuruluna ya da Genel Kurula intikal ettirmek,”

“h) Dava dosyalarını dairelere ve Daireler Kurulu sözcülerine havale etmek,”

MADDE 3 – Aynı İçtüzüğün 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (b), (d), (e), (k) ve (l) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

DEĞİŞİKLİĞİN RESMİ GAZETE METNİ İÇİN TIKLAYINIZ.. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV