25 Nisan 2018 Çarşamba

Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezi Genelgesi Resmi Gazetede Yayımlandı!

27 Ekim 2014 günü Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ın afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetlerin koordinasyonunda kullanılmak üzere Başbakanlıkta kurulacak olan Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezi ile ilgili olarak Genelge 28 Ekim 2014 günü Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezi Ne İş Yapar? Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezinin Görevleri Nedir? Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezi Genelgesi!


27 Aralık 2015 Pazar 11:42
Bu haber 1050 kez okundu
Acil Durumlarda Koordinasyon Merkezi Genelgesi Resmi Gazetede Yayımlandı!
 5902 sayılı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ve anılan Kanun çerçevesinde yürürlüğe konulan mevzuat uyarınca afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetlerin koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı görevlendirilmiştir. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görev alanına giren koordinasyon hizmetlerinden ayrı olarak, Başbakanlık Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısının üst koordinasyonunda,
a) Yurt içinde kamu düzenini ve güvenliğini ciddî şekilde bozucu nitelikte olayların yol açtığı acil durumlarda koordinasyon İçişleri Bakanlığı,
b) Yurt dışında millî güvenliğimize, millî hak ve menfaatlerimize zarar verecek ciddî gelişmelerin yol açtığı acil durumlarda koordinasyon Dışişleri Bakanlığı,
c) Diğer acil durum hallerinde koordinasyon Başbakan tarafından görevlendirilecek bakanlık veya kurum,tarafından sağlanacaktır.
Yukarıda belirtilen durumlarda oluşturulacak koordinasyon merkezleri, Başbakanın talimatıyla, koordinasyondan sorumlu bakanlık/kurum veya gerektiğinde Başbakanlıkta faaliyet gösterecektir.
Koordinasyondan sorumlu bakanlıklar/kurumlar, koordinasyon merkezlerini her an faaliyete geçirilebilecekşekilde güvenli ve kesintisiz haberleşme sistemleri ile donatacak ve gerekli personel ve fizikî imkânları sağlayacaktır.
Koordinasyon merkezleri; ilgili bakanlık müsteşarları/kurumların üst yöneticileri veya yetkilendirecekleri yardımcılarının başkanlığında, Başbakanlığın görevlendireceği bakanlık veya kurumların karar almaya yetkili temsilcilerinden oluşacaktır.
Koordinasyondan sorumlu bakanlıklar/kurumlar ile ilgili diğer kurumlar, acil durumla ilgili olarak Başbakanlık Müsteşarlığına gerekli bilgi/belge akışını sağlayacaktır.
Kamu kurum ve kuruluşları tarafından, koordinasyondan sorumlu bakanlıklar/kurumlara gerekli bilgi/belge akışı, her türlü teknik ve lojistik destek ile personel desteği sağlanacaktır.
Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Ülkemizin Yönetim Şekli Nasıl Olmalıdır?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV